Shoqata Max-Planck për studime shkencore | Shkenca & Edukimi | DW | 11.03.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Shkenca & Edukimi

Shoqata Max-Planck për studime shkencore

Këtu përgatiten laureatë të çmimit Nobel. Në 80 institutet kërkimore Max Planck bëhen hulumtime në degë të ndryshme, nga biologjia deri te psikologjia.

Logo e Shoqatës Max Planck

Logo e Shoqatës Max Planck

Shoqata "Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften" është një shoqatë e pavarur kërkimore. Ajo merret me studime shkencore dhe institutet e saj drejtohen prej personaliteteve të shquara në fushën e shkencës. Institutet Max-Planck konsiderohen si "centres of excellence" dhe kanë reputacion të madh brenda dhe jashtë Gjermanisë. Dhe jo pa të drejtë, sepse që prej themelimit të tyre në vitin 1948 17 studiues të shoqatës Max-Planck janë nderuar me çmimin Nobel.

Aktualisht shoqata Max-Planck mbështet 80 institute, qendra studimore, laboratorë dhe grupe pune, që merren me një spektër të gjërë temash shkencore. Institutet janë të pavarura në përzgjedhjen e temave të studimit dhe zhvillimin e studimeve.

DW-TV Projekt Zukunft Max Planck Society englisch p178 tomorrow today englisch

Institutet Max-Planck merren me studime në këto fusha:

- Seksioni Biologjik-Mjekësor
- Seksioni Kimi-Fizikë-Teknikë
- Seksioni i Shkencave Sociale dhe Humane

Bashkëpunimi shkencor i instituteve Max-Planck me partnerët jashtë dhe brenda Gjermanisë zhvillohet në formë projektesh, që vijojnë një kohë të caktuar.

Shoqata Max-Planck trajton në radhë të parë tema të tilla, të cilat nuk trajtohen mjaftueshëm nëpër universitete, apo kanë karakter ndërdisiplinor. Në shumë sektorë institutet Max-Planck plotësojnë hulumtimet, që bëhen në universitete. Shkencëtarët, që drejtojnë këto institute, emërohen nga jashtë.

Në bashkëpunim me universitetet gjermane janë krijuar "International Max Planck Research Schools". Ato kanë si synim që të nxisin bashkëpunimin ndërkombëtar, sidomos të mbështesin të huajt, që duan të mbrojnë doktoratura në Gjermani: Rreth gjysma e mjeteve financiare vihen në dispozicion të të huajve.

Autor: C. Unseld / P.Pani
Redaktion: I.Verbica

 • Data 11.03.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/10Xme
 • Data 11.03.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/10Xme