Shok nё Europё – nervozizёm nё tregjet financiare pas Brexit | Evropa | DW | 24.06.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Shok nё Europё – nervozizёm nё tregjet financiare pas Brexit

Britanikёt i thonё po Brexit - Brohoritje nё kampin pro Brexit: Britanikёt sipas sondazheve tё televizioneve BBC dhe Sky News janё shprehur nё referendum pёr daljen nga BE-ja..

London UKIP Vorsitzender Nigel Farage

Kryetari i UKP, Nigel Farage

Shok nё Europё: pas nunёrimit tё vota nё 360 nga 382 zona elektorale kryeson vota e britanikёve pёr fushatёn "Leave"-me mbi njё milionё vota. Gati 72 pёrqind e britanikёve kanё marrё pjesё nё referendum.

Tregjet financiare ndёrkohё gjatё natёs kanё reguar me nervozitet. Paundi britanik ran nё 1,33 Dollar nё vlerёn mё tё ulёt qysh prej tridhjetё vjetёsh. Nikkei japonez ka rёnё me tetё pёrqind.

Großbritannien EU-Referendum Brexit Auszählung der Stimmen in Manchester

Numёrimi i votave

Bashkimi Europian tani mund tё pёrballet me krizёn mё tё rёndё nё histoinё e vet.

Kryetari i partisё socialdemokrate dhe njёkohёsisht zёvendёskancelar nё Gerjmani, Sigmar Gabriel reagoi nё tёitter kohёn qё pokonutorhej rezultati pro daljes sё Britanisё sё Madhe nga BE-ja: "Nё djall! Njё ditё e keqe pёr Europёn.

Presidenti i degёs sё tregtisё me jashtё tё Gjermanisё, Anton Börner votёn kudёr qendrimit tё britanikёve nё BE e konsideron si njё katastrofё pёr BE-nё – edhe pёr Gjemaninё. "Eshtё tronditёse, qё demokracia mё e vjetёr na kthen ne kurrizin", thotё Börner. Britanikёt me siguri do tё jenё tё parёt, qё o t'i ndjejnё pasojat. Fokusi kryesor i detyrёs tani duhet tё jetё „tё mbahen nё ekuilibёr forcat centrifugale qё rrezikojnё tani rё shpёrbёjnё Europёn“, tёrheq ai vёmendjen.