SHBA synon përmirësimin e marrëdhënieve me Kinën | Gjermania - Tregu i punës | DW | 06.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

SHBA synon përmirësimin e marrëdhënieve me Kinën

Në përpjekjet për përmirësimin e marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe Kinës megjithë dallimet ekzistuese, ministri amerikan i mbrojtjes, Robert Gejts (Robert Gates) është takuar me kryetarin e shtetit kinez, Hu Zhintao (Hu Jintao). Të dy politikanët i cilësuan bisedimet e mëparshme me përfaqësues të ministrisë së jashtme kineze dhe asaj të mbrojtjes si të hapura dhe miqësore. Gejts tha se ai i është lutur Kinës për mbështetje në konfliktin atomik me Iranin. SHBA duan të vendosin sanksione të ashpra kundër Iranit. Kina përkundrazi është për vazhdimin e kursit të bisedimeve. Kina importon 12% të naftës nga Republika Islamike.
 • Data 06.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C3FR
 • Data 06.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C3FR