Shalke kryeson Bundesligën | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 22.09.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Shalke kryeson Bundesligën

Bajerni me humbje historike në fushën e vet

default

Bavarezi Filip Lam në një dyluftim me kokë me ish-baverezin Klaudio Pizarro.

Java e pestë e kampionatit gjerman të futbollit ishte plot të papritura. I pari në renditje, Hamburgu, humbi dje 3:0 në Volfsburg, duke u larguar nga kryesimi. Vendin e tij e zuri Shalke 04 pasi mundi të shtunën 1:0 Frankfurtin.


Por befasinë më të madhe e përbën humbja 2:5 e Bajernit të Mynihut në fushën e vet kundër Verder Bremenit. Tronditja për bavarezët është e jashtëzakonshme; ata nuk kishin pësuar më shumë se katër gola në një ndeshje në Mynih prej humbjes 0:7 në vitin 1976 kundër Shalkes.


Trajneri i ri i Bajernit, ish-trajneri i kombëtares gjerman, Jyrgen Klinsman, ishte i pari ndër përfaqësuesit e klubit që u shpreh në lidhje me këtë humbje të thellë:


"Është e dhimbshme, sepse ne ishim përgatitur për të arritur një rezultat sa më të mirë. Këto momente janë pjesë e futbollit dhe do të shfaqen herë pas here. Shpresoj që të jenë të rralla. E rëndësishme është që kur je përtokë të ngrihesh shumë shpejt dhe të tregosh reagim dhe me siguri që ne do ta bëjmë këtë."


Rezultatet e tjera ishin këto:


Leverkuzen / Hanover 4:0

Kotbus / Bohum 1:1

Bilefeld / Këln 2:0

Mënhengladbah / Berlin 0:1

Shtutgart / Karlsruhe 3:1, dhe

Hofenhajm / Dortmund 4:1

 • Data 22.09.2008
 • Autor Elert Ajazaj
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FMVs
 • Data 22.09.2008
 • Autor Elert Ajazaj
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FMVs