Serbia në prag të krijimit të qeverisë | Ballkani | DW | 23.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Serbia në prag të krijimit të qeverisë

Koalicioni pro-evropian ndodhet në prag të krijimit të qeverisë. Pas dështimit të bisedimeve mes socialistëve, radikalëve dhe demokratëve, të dielën (22.06) nisën bisedimet mes demorkatëve dhe socialistëve.

default

Pamje nga Beogradi

Socialistët zyrtarisht i shpallën këtë fundjavë të dështuara bisedimet me radikalët dhe demokratët e Koshtunicës dhe filluan bisedimet me koalicionin e presidentit Boris Tadiq. Negociatat e para u zhvilluan në rezidencën e presidentit serb, ku u arrit marrëveshja për parimet kryesore të qeverisë së ardhëshmme. Dy parimet më të rëndësishme janë integrimi i Serbisë në BE dhe vazhdimi i përpjekjeve për kthimin e Kosovës në kuadër të Serbisë. Bisedimet zyrtare filluan të shtunën(21.06), por ananlistët thonë se kontakte joformale kanë filluar prej kohësh, pasi blloku nacionalist ka kundërshtuar miratimin e Marrëveshjes së Stabilizim - Asocijimit me BE-në, ndërkohë që edhe oferta e radikalëve dhe e Koshtunicës ishte më e dobtë se ajo e Tadiqit. Analistët thonë se Tadiqi i ka ofruar koalicionit të socialistëve dy poste zëvendëskryeministrash, ministrinë e brendëshme dhe disa ministri të tjera.


Lideri i liberalëve Cedomir Jovanoviq e quajti turp vendimin që socialistët të udhëheqin policinë serbe, me argumentimin, se shumë prej tyre janë të përfshirë në kriminalitet. Sipas tij problemi tjetër është edhe bashkëpunimi me Tribunalin e Hagës, që socialistët e kanë kundërshtur deri tani.

Megjithatë, marrëveshja për ndarjen e ministrive në parim është arritur. Janë përcaktuar edhe shumë ministra, por problemi më i madh aktualisht është krijimi i pushtetit lokal në Beograd. Socialistët më parë kanë nënshkruar marrëveshje koalicioni me radikalët dhe demokratët e Koshtunicës, ndërkohë që koalicioni rreth presidentit Tadiq kërkon prishjen e kësaj marrëveshjeje. Një prej problemeve të tjera që duhet të zgjidhet në negociatat e sotme dhe të kësaj jave është angazhimi rreth Kosovës. Gazetat serbe njoftojnë se socialsitët kanë kërkuar heqjen e Ministrisë për Kosovën dhe kthimin e kompetencave të saj në Qendrën Koordinuese, që cilën më parë e ka hequr Koshtunica.

 • Data 23.06.2008
 • Autor Cani, Bahri
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EOev
 • Data 23.06.2008
 • Autor Cani, Bahri
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EOev
Reklamë