Serbët dhe qeveria Thaçi & Bashkëpunimi i përfaqësuesve të pakicës boshnjake në diasporë me institucionet kosovare | Hapat | DW | 18.02.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Serbët dhe qeveria Thaçi & Bashkëpunimi i përfaqësuesve të pakicës boshnjake në diasporë me institucionet kosovare

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi pohon se qeveria e re do të jetë gati deri të hënën, kur pritet seanca konstitutive e parlamentit të ri. Në këtë qeveri do të jenë Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca Kosova e Re dhe përfaqësuesit e minoriteteve. Por jo të gjithë deputetët serbë janë të gatshëm të bashkëpunojnë me kryeministrin Thaçi.

Pakica boshnjake nuk është e kënaqur me pozitën e saj në Kosovë. Kështu shprehet në një intervistë për Deutsche Wellen kryetari i Shoqatës së boshnjakëve kosovarë që jetojnë në Gjermani, Osman Destanoviq. Ai ndër të tjera flet edhe për raportet e pakicës boshnjake me përfaqësitë diplomatike të Kosovës në Gjermani dhe ato me komunitetin shqiptar. Detsanoviq si përfaqëues i boshnjakëve nga Kosova në Gjermani ishte edhe në pritjen e konsullatës kosovare në Frankfurt mbi Majn me rastin e trevjetorit të pavarësisë.

Autor: Zylfije Jakupi/Esat Ahmeti

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 18.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/R2DZ
 • Data 18.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/R2DZ