Ryker: Politikanët serbë duhet të distancohet nga dhuna | Ballkani | DW | 25.02.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Ryker: Politikanët serbë duhet të distancohet nga dhuna

Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker, kërkon nga zyrtarët serbë që të distancohen nga dhuna. Ryker ja kërkoi këtë ministrit serb për Kosovën në qeverinë e Serbisë Sllobodan Samarxhiq, që ndodhet sot në Kosovë

Joachim Rücker

Joachim Rücker

Pas djegies së dy pikave kufitare nga serbët protestues në veri të Kosovës, pasi Kosova shpalli pavarësinë, Ministri serb për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Sllobodan Samarxhiq, pati deklaruar se veprimet e serbëve nuk ishin të mira, megjithatë ishin legjitime. Ky qëndrim u kritikua ashpër nga udhëheqësit në Kosovë, ata vendorë dhe ndërkombëtarë, të cilët kërkuan nga zyrtarët serbë që të jenë të përmbajtur nga komentet, sepse ato ndikojnë keq në situatën e sigurisë në Kosovë.
Ministrit serb për Kosovën në qeverinë e Serbisë Sllobodan Samarxhiq

Ministrit serb për Kosovën në qeverinë e Serbisë Sllobodan Samarxhiq

Ministri Samarxhiq viziton pas deklaratës së tij Kosovën, mirëpo kësaj radhe për të përcjellë tek serbët mesazhe kundër dhunës. Kjo ishte arsyeja pse shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker, ka lejuar ardhjen në Kosovë të ministrit serb për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Sllobodan Samarxhiq dhe e ka takuar atë diku në periferi të Prishtinës. "Unë ja bëra atij të qartë se mbështetja në mënyrë direkte apo indirekte e dhunës është totalisht e papranueshme. Për këtë unë ju referova pikërisht deklaratës së tij, ku ai pati thenë se djegia e dy pikave kufitare është legjitime. Unë i kërkova zotit Samarxhiq që të distancohet publikisht nga kjo deklaratë," thotë Joakim Rycker. "Unë po ashtu ja bëra të qartë ministrit Samaxhiq, se mandati ekzekutiv i UNMIK-ut, nën rezlolutën 1244, që përshin adminitratën, policinë, gjyqësinë dhe kufijtë e Kosovës duhet të respektohet", thotë Joakim Rycker. Ministri serb për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Sllobodan Samarxhiq, erdhi në mëngjes në Kosovë nga një pikë kufitare në lindje të vendit. Me sigurimin e tij u morrën pjesëtarët e SHPK-së, edhe gjatë vizitës që ai i bëri fshatit serb Badovci i Ri, në qendër të Kosovës.

 • Data 25.02.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DD0e
 • Data 25.02.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DD0e