Rusia tërhiqet nga marrveshja për armë konvencionale | Gjermania - Tregu i punës | DW | 07.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Rusia tërhiqet nga marrveshja për armë konvencionale

Duma ruse ka miratuar dekretin e presidentit Vlladimir Putin, për nxjerrjen prej fuqisë të marrveshjes për armët konvencionale. Dekreti është miratuar pa asnjë votë kundër apo të përmbajtur. Putin ka paralajmëruar në qershor se në shenjë protesti kundër planeve amerikane për ndërtimin e sistemeve antiraketore në Poloni dhe Çeki, prej mesit të dhjetorit do të heqë nga fuqia marrveshjen për armë konvencionale. Marrveshja e nënshkruar në vitin 1990, kufizon numrin e tankseve, avionëve dhe armëve të tjera konvencionale në Evropë.

 • Data 07.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C53Q
 • Data 07.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C53Q