″Rusia duhet ta shuajë tani zjarrin″ | Evropa | DW | 19.04.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Evropa

"Rusia duhet ta shuajë tani zjarrin"

Në takimin për Ukrainën në Gjenevë u ra dakord për një plan paqeje. Këtë e përshëndet Gunther Krichbaum, kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane të Bundestagut Gjerman. Por nuk mendon se është arritur suksesi i madh.

Gunther Krichbaum CDU deputet

Deutsche Welle: BE, SHBA, Rusia dhe Ukraina ranë dakord në Gjenevë për një plan paqeje për Ukrainën. Mund të flitet për suksesin e madh, të cilin e kanë pritur gjatë të gjitha palët?

Gunther Krichbaum: Dakordimi në Gjenevë është padyshim një sinjal inkurajues dhe prandaj ne si Komisioni për Çështje Evropiane e përshëndesim pa rezerva dakordimin. Megjithatë, suksesin e madh unë nuk arrij ta dalloj. Për sukses të madh unë do të flas kur marrëveshja të pasohet vërtet nga vepra.

Një mision vëzhgues i OSBE-së do të mbikqyrë zbatimin e marrëveshjes. A prisni probleme në zbatimin e saj?

Një rol vendimtar këtu luan qeveria ruse, zoti Putin. Çelësi për zgjidhjen e të gjithë konfliktit në të kaluarën ishte në Moskë e edhe tani ai ndodhet në Moskë. Prandaj: Rusia duhet ta shuajë zjarrin, që ka ndihmuar të ndizet në javët e fundit.

Një konferencë të përbashkët shtypi të ministrave të jashtëm nuk pati. Në vend të kësaj, ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov u shkëput dhe lexoi i pari deklaratën e përbashkët. Kjo nuk është saktësisht shprehje e një vije të njësuar, të përbashkët. Ose si e shikoni këtë?

Javët e fundit është hedhur dëm shumë besim nga ana e Rusisë. Ne kemi rënë pas në modelet e Luftës së Ftohtë. Në vendet baltike, në Poloni, por edhe në Gjeorgji dhe në Republikën e Moldavisë ekziston një pasiguri e madhe. Këto dy vendet e fundit kanë të ashtuquajtura "konflikte të ngrira". Kjo do të thotë se qeveria qendrore nuk ka qasje në të gjitha pjesët e vendit. Kështu për shembull, në Republikën e Moldavisë ishin shumë nervozë. Këtu ne kemi të bëjmë me "konfliktin e ngrirë" të Transnistrisë. Dhe "presidenti" i atjeshëm, zoti Shevçuk, ka deklaruar ditët e fundit se do t'i pëlqente të bëhej pjesë e Federatës Ruse. Prandaj: mbetet thirrja drejtuar Moskës, që deklaratat të ndiqen nga vepra.

Pas shpalljes së planit të paqes, Lavrovi e akuzoi qeverinë e Kievit se angazhon trupa kundër popullit të saj dhe kërcënon të drejtat e minoritetit rusishtfolës. Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Andrej Deshçiza tha se me Rusinë ka mosmarrëveshje për shkaqet bazë të shpërthimit të konfliktit dhe të dyja palët kanë mendime të ndryshme përsa i përket paprekshmërisë territoriale të Ukrainës. Kjo të lë përshtypjen, sikur paqja e negociuar është tepër e brishtë.

Po, ajo është e brishtë. Dhe njëkohësisht ne mund të flasim për shansin e një paqeje. Ditët e fundit situata dukej fare ndryshe. Prandaj ne tani duhet ta mbështesim këtë marrëveshje. Edhe vetë në Ukrainë, kampet e ndryshme dhe natyrisht edhe rajonet duhet të bashkëpunojnë më mirë me njëri-tjetrin. Në rastin e Ukrainës ne nuk kemi të bëjmë me një ndarje më dysh. Në njërën anë popullata ukrainishtfolëse e Ukrainës, nga ana tjetër popullata rusishtfolëse. Ukraina përbëhet nga shumë rajone dhe është me më shumë shtresa, se sa e perceptojmë ne nganjëherë në Gjermani. Duhet menduar me të vertëtë sa përgjegjegjësi mund t'u jepet këtyre rajoneve - por pa e rrezikuar në substancë shtetin e Ukrainës.

Intervistën e zhvilloi Marco Müller.

Gunther Krichbaum është kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane të Bundestagut Gjerman dhe deputet i CDU/CSU prej vitit 2002 në Bundestagun Gjerman.