Rritet trysnia ndaj Gjermanisë për Nord Stream 2 | Gjermania | DW | 03.02.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Gjermania

Rritet trysnia ndaj Gjermanisë për Nord Stream 2

Arrestimi dhe dënimi i opozitarit rus Aleksej Navalni e ka vënë nën presion nga jashtë dhe brenda qeverinë gjermane. Aleatë perëndimorë dhe opinionistë vendas kërkojnë bllokimin e gazsjellësit rus Nord Stream 2.

Gazsjellësi Nord Stream 2 ka kohë që është bërë një çështje politike. Kundërshtarët kryesorë janë SHBA, por edhe Franca dhe vende të tjera perëndimore kërkojnë bllokimin e projektit, edhe pse secili ka arsyet e veta. Ndërkohë edhe opinioni i brendshëm po e rrit trysninë mbi qeverinë gjermane që të ndryshojë pozicion.

Franca i mëshon të drejtave të njeriut

Arsyeja për kërkesën franceze për një ngrirje të projektit është arrestimi i kritikut të Kremlinit, Alexej Navalny, dhe arrestimi i mijëra mbështetësve të tij gjatë protestave të ditëve të fundit në Rusi. Navalni u dënua të martën me tre vjet burg, në një gjyq tepër të diskutuar. Sanksionet e deritanishme të BE-së nuk mjaftojnë, kishte argumentuar më parë sekretari francez për Evropën, Clément Beaune.

Russland Moskau | Proteste Opposition nach Urteil gegen Alexej Nawalny

Protesta në Moskë kundër dënimit të opozitarit Aleksej Navalni, 3.2.2021

Vetë Franca është e përfshirë në financimin e tubacionit të parë Nordstream 1 me rreth 950 milionë euro përmes kompanisë energjetike publike Engie. Por ajo vetë është shumë më pak e varur nga gazi natyror sesa Gjermania. Franca mbulon rreth 70 përqind nevojave saj për energji elektrike nga energjia bërthamore.

Çfarë roli luan SHBA?

Nord Stream 2 ishte një nga pikat e shumta mosmarrëveshjeve mes administratës ish-presidentit Donald Trump dhe qeverisë gjermane. Por këtë çështje dhe presidenti i ri i SHBA-ve, Joe Biden, është linjën e Trumpit. Ky i fundit kishte vendosur sanksione për kompanitë e pjesëmarrëse projekt.

Analistët mendojnë se qëndrimi amerikan ka të bëjë me interesa të mirëfillta ekonomike, konkretisht me rezervat e gazit fraksionues SHBA-ve  Evropë, shitja e të cilave në kuadër të programit "Buy american" presidentit Biden, do ta ndihmonte ekonominë amerikane, dëmtuar tashmë nga pandemia. Por ka edhe një interes politikën e jashtme: mos forcohet rivali kryesor i saj, Rusia.

Bildkombo Angela Merkel und Joe Biden

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti amerikan Joe Biden. Nord Stream 2 ishte një nga temat e bisedës së tyre të parë telefonike në fund të muajit të kaluar.

Edhe pse politika është e njëjtë si e Trumpit, administrata e Bidenit duket se ka zgjedhur një stil tjetër komunikimi me Gjermaninë. Sipas një  artikulli në revistën Handelsblatt, SHBA ka ofruar gatishmëri për bisedime:  "Gjermanët duhet  ofrojnë një zgjidhje si pako", është shprehur një nëpunës i administratës për përjavshmen gjermane ekonomike. "Ndryshe nuk do arrijmë ta zgjidhim çështjen Nord Stream 2".

Gjermania e izoluar

Qeveria gjermane deri tani është shprehur kundër ndërprerjes projektit. hënën, konferencën e shtypit qeverisë, zëvendëszëdhënësja, Martina Fietz, e theksoi se "qëndrimi i qeverisë nuk ka ndryshuar". Argumentimi i deritanishëm i Gjermanisë është se ky projekt është i karakterit ekonomik. Por vëzhgues ndryshëm janë mendimit se këtu ka një kundërthënie: Gjermania, e cila nga njëra anë paralajmëron për shkeljet e drejtave njeriut Rusi dhe kërcënon me sanskione, nuk është e gatshme ta ndërpresë këtë projekt.

Edhe Parlamenti Evropian është kundër projektit. Bashkimi Evropian këmbëngul gazsjellësi Nord Stream 2 nuk është një projekt evropian, por thelb një çështje gjermane. Përfaqësuesi i jashtëm i BE, Josep Borrell, tha fund vitit kaluar se e ardhmja e projektit ishte duart gjermane.

Trysni nga brenda 

Gjermani, gjithashtu, ka zëra rritje kundër tubacionit. Mbi gjitha Gjelbrit dhe FDP janë shprehur kundër ndërtimit mëtejshëm. Por edhe shumë analistë  gazetat gjermane kërkojnë nga Gjermania heqë dorë nga ky projekt. Kështu për shembull portali Ntv.de shkruan një koment botuar mërkurën, 3.2.2021, se pas dënimit  Navalnit, "qeveria gjermane duhet shfrytëzojë shansin e fundit për korrigjuar një gabim rëndë". Ndërsa revista "Der Spiegel" argumentonte në numrin e djeshëm të versionit online për përparësinë e shmangies së kostos politike ndaj dëmit ekonomik. "Çmimi politik i gazsjellësit është shumë i lartë. Ndërtimi i Nord Stream 2 duhet ndalet dhe ky do t'i sinjalizonte Navalnit dhe torturuesit tij, Putinit, se me Gjermaninë nuk mund bëhet më biznes kaq lehtë". 

Infografik Karte Nord Stream 2 EN

Gazsjellësi Nord Stream 2 kalon nëpërmjet Detit Baltik. Ai nis në Rusi dhe përfundon në Gjermani

Çfarë është në Nord Stream 2

Nord Stream 2 është një tubacion gazi prej 1 200 kilometrash, që do të përshkojë Detin Baltik. Është projekti i dytë pas gazsjellësit Nord Stream 1, i cili hyri në punë në vitin 2011. Së bashku, të dy gazsjellësit pritet të sjellin në Evropë deri në 110 miliardë metra kub gaz natyror. Gazsjellësi fillon në Ust-Luga, Rusi dhe do të përfundojë në Lubmin afër Greifswaldit në Gjermani. Pronari i tij është kompania shtetërore ruse, Gazprom. Pesë kompani energjetike evropiane janë përfshirë si investitorë financiarë, të cilët po financojnë deri në 50 përqind të vëllimit të investimeve të vlerësuar fillimisht në 8 miliardë euro: Engie (Fracnë), OMV (Austri), Shell (Britani/Holandë) si edhe Wintershall dhe Uniper nga Gjermania.