Receta e preferuar e Jochen Wörtz - Thjerrëza me Specle | PORTA GJERMANE | DW | 26.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

PORTA GJERMANE

Receta e preferuar e Jochen Wörtz - Thjerrëza me Specle

default

Thjerrëza me specle

Përbërja: 400g thjerrëza, disa qepë të vogla,

200 g mish derri i thatë, pa shumë dhjamë

40 g sallo derri, 40 g miell, kripë,

piper, 2 suxhukë

Përgatitja: I lan thjerrëzat dhe i lë gjithë natën në ujë të ftohtë, që të zbuten. Skuq qepët në vaj, i shton mishin e thatë dhe thjerrëzat duke i hedhur ujë të nxehtë pa kripë dhe i zien.

Ndërkohë skuq miellin me sallon e derrit, derisa të marrë një ngjyrë të kuqërremtë dhe të krijohet konsistenca, në mënyrë që thjerrëzat të lidhen. Shtojmë kripën dhe piperin. Mishi i derrit, i cili nuk duhet të zihet fort, pritet në feta të holla dhe së bashku me suxhukët e nxehtë vihet mbi thjerrëzat e përgatitura. Kjo shoqërohet me specle (makarona tipike për zonën).

Gjella bëhet më e shijshme duke i shtuar gjethe lari dhe rrënjë karafili në kohën, që zien.

 • Data 26.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N6Cn
 • Data 26.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N6Cn