Receta e preferuar e Doris Behrend - Mish viçi i mbledhur rolo | PORTA GJERMANE | DW | 26.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

PORTA GJERMANE

Receta e preferuar e Doris Behrend - Mish viçi i mbledhur rolo

default

4 shnicel viçi

kripë, piper

mustardë

100g proshutë (e prerë në rripa)

1 kastravec turshi (evt. edhe më shumë)

1 një lugë çaji majdanoz i grirë hollë

40g yndyrë

100g qepë të prera

0.5l lëng mish viçi

0.25l verë e kuqe

Qofte Tyringie me patate:

750g patate të paziera

400g patate të ziera

kripë

3 lugë çaji nisheste

panine, ose bukë e bardhë

20g gjalpë

Lakra e kuqe:

1 kokë lakër e kuqe

ujë

2 mollë të grira në rende

pak yndyrë

piper, kripë

uthull

sheqer

0.5l verë e kuqe

mundësisht pak miell për ta lidhur

Qoftet me patate:

Patatet e pabëra qërohen, grihen në rende dhe shtrydhen që t'u dalë lëngu. Patatet e ziera qërohen, shtypen. Prej patateve të ziera bëhet një masë, i hidhet kripë dhe rrihet aq kohë sa të mos ketë më kokrra. Masa zihet.

Tani patatet e thata, të grira, përzihen me pak miell, sa për t'u lidhur, u hidhet kripë, mbi to hidhet masa e hollë, që zien, përzihet dhe ngjizet, derisa masa të arrijë konsistencën. Copat e bukës së bardhë skuqen në gjalpë, deri sa të marrin ngjyrë.

Në një enë zien uji me kripë, qoftet e patateve i formon duke i lagur duart me ujë të ftohët, duke i futur në mes copat e bukës. Qoftet i fut në ujë të valë. Sapo ato të ngjiten në sipërfaqen e ujit, i nxjerrim nga tenxherja pa arritur pikëne valimit, dhe i lëmë për 20 minuta të lëshohen.

Për lakrën e kuqe:

Lakra e kuqe pritet imët, ose në copa, shtohen të gjithë ingredientët e tjerë dhe zihen në tenxhere të hapur derisa të mbeten në lëngun e vet.

Për mishin e mbledhur rolo:

Mishi rrihet, në njërën anë i hidhet kripë dhe piper, lyhet me mustardë, i shtrohen sipër rripat e proshutës, të kastravecit dhe majdanozi. E gjitha mbështillet, fiksohet me shkopinj të vegjël dhe lidhen me pe kuzhine. Skuqen në vaj, pastaj skuqet pjesa tjetër e proshutës, shtohen qepët, u hidhet kripë dhe piper. Shuhen me verë të kuqe dhe u hidhet lëng nga mishi i viçit dhe zihet rreth 60 minuta derisa të zbutet dhe të mbetet në lengun e vet.

 • Data 26.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N6Dq
 • Data 26.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N6Dq