Reagimet serbe ndaj vizitës së Mesiqit në Kosovë / Padia e Serbisë ndaj Kroacisë për krime lufte / Një reportazh nga Prizreni për martesat e përziera | Hapat | DW | 09.01.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Reagimet serbe ndaj vizitës së Mesiqit në Kosovë / Padia e Serbisë ndaj Kroacisë për krime lufte / Një reportazh nga Prizreni për martesat e përziera

1. Beogradi nuk ështëi kënaqur me vizitën e presidentit kroat Stjepan Mesiq në Kosovë dhe atë e sheh si një provokim tjetër politik. Ndërkaq në Zagreb vizita komentohet si vazhdim i politikës së Mesiqit në mbështetje të pavarësisë së Kosovës. Ivica Petroviq më gjerësisht.

2. Raportet mes Serbisë dhe Kroacisë nuk kanë qenë të mira që prej luftës së viteve 90-të, por kohët e fundit janë ftohur edhe më shumë. Në padinë e Kroacisë kundër Serbisë pranë Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për krime dhe gjendocid, Beogradi u përgigj këto ditë me kundërpadi për krime dhe gjenocid të Kroacisë ndaj serbëve që kanë jetuar në këtë vend. Bahri Cani më gjerësisht.

3. Në Prizren ka shumë martesa të përziera ndërmjet anëtarëve të pothuajse të gjitha kombeve dhe kombësive të ish-Jugosllavisë. Korrespodenti i redaksisë serbe, Refki Alija ka vizituar çiftin Koçani. Serbja Sllobodanka dhe shqiptari Nazi ndajnë të njëjtën bukë tash e 40 vjet.

Audio dhe video për temën

 • Data 09.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LPKy
 • Data 09.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LPKy