Reagime të organizatave humanitare pas valës së atentateve në Irak | Politika | DW | 29.10.2003
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Reagime të organizatave humanitare pas valës së atentateve në Irak

"Ndihmësit duhet të jenë në Irak, pasi kush do të shuaj zjarrin, duhet të jetë pranë tij."

Wolfgang Nierwetberg i organizatës humanitare HELP po i lë hë për hë në Bagdad bashkëpunëtorët e tij. Me mbështetjen e personelit vendas që nga mesi i muajit prill pesë punonjësit gjermanë shpërndajnë ndihma në Irak. Javët e ardhshme me financimin e Ministrisë gjermane të Punëve të Jashtme organizata do të nisë me heqjen e minave. Por pas atentatit ndaj Kryqit të Kuq Nierwetberg i ka urdhëruar kolegët të qëndrojnë në shtëpi:

"Do të presim edhe disa ditë dhe në rast se gjendja nuk përmirësohet, atëherë do të na duhet t'i tërheqim njerëzit tanë që andej."

Nierwetberg ka përshtypjen se puna e organizatave të ndihmës çmohet nga shumica dërrmuese e irakianëve. Fakti që ishte pikërisht Kryqi i Kuq që u kthye në cak të sulmeve i ka befasuar plotësisht atë dhe kolegët. Si reagim i parë thuajse të gjitha organizatat i kanë rritur masat e sigurisë për bashkëpunëtorët e tyre. Pjesë e tyre është dalja vetëm në grupe në rrugë dhe ngarja e automjeteve të padallueshme.

Por megjithëse puna e organizatave të ndihmave është e rrezikshme, tradicionalisht ato qëndrojnë larg ushtarakëve, të secilës palë qofshin ata. Ato nuk duan të shihen si palë konflikti dhe ngulin këmbë në paanësinë e tyre.

Si reagim ndaj atentatit mbi selinë qendrore të Kombeve të Bashkuara në muajin gusht Këshilli i Sigurimit miratoi një rezolutë të re për të mbrojtur më mirë punonjësit e organizatave të ndihmave. Në të thuhet se sulmet ndaj organizatave humanitare do të vlerësohen si krime lufte dhe si të tilla do të ndëshkohen.

Për Hans von Sponeck-un, ish-bashkërenduesin e OKB-së për ndihmën humanitare në Irak kjo nuk mjafton. Ndryshe nga më përpara ai kërkon vendosjen me çdo kusht të organizatave të ndihmave nën mbrojtjen e trupave pushtuese:

"Besoj se mbrojtja në një masë të caktuar, çfarë ne kurrë nuk e deshëm, do të jetë e domosdoshme. Gjatë kohës sime në Bagdad unë isha kundër shoqërimit nga ushtarë. Do të ishte keq sikur organizatat ndërkombëtare të tërhiqeshin tani."

E të njëjtit mendim është edhe qeveria amerikane. Ministri i saj i Punëve të Jashtme Colin Powell i ka bërë thirrje Kryqit të Kuq, Kombeve të Bashkuara dhe organizatave humanitare që ta vazhdojnë punën e tyre në Irak dhe u ka orfuar atyre mbështetjen:

"Shpresoj që organizatat humanitare do të qëndrojnë në lidhje të ngushtë me organet tona për të marrë ndihmë. Kjo nuk duhet të jetë detyrimisht mbështetje e drejtpërdrejtë, por ndihmë e tillë që e bën më të sigurt mjedisin e punës së këtyre organizatave."


 • Data 29.10.2003
 • Autor Andreas Noll
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqwG
 • Data 29.10.2003
 • Autor Andreas Noll
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqwG