Reagime pas publikimit të raportit për Kosovën të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së | Ballkani | DW | 23.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Reagime pas publikimit të raportit për Kosovën të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së

Ndërsa për palën kosovare UNMIK-u nuk ka më ndonjë rol në Kosovë, qeveria e Serbisë thotë se Prishtina zyrtare nuk mund ta anashkalojë UNMIK-un, për sa kohë në Kosovë është në fuqi rezoluta 1244 e KS-it.

default

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon

Zyrtarë të qeverisë së Kosovës e vlerësojnë si realist raportin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon, i cili shpreh shqetësime për gjendjen e brishtë në veri të Kosovës. Për Zëvendëskryeministrin e Kosovës, Hajredin Kuçi shqetësimet e sekretarit Ban Ki Mun për veriun, janë shqetësime edhe të qeverisë së Kosovës.

Reagimet e palëve mbi raportin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së

Çdo ndihmë e faktorit ndërkombëtar për integrimin e veriut të Kosovës është e mirëseardhur për Prishtinën zyrtare. Kuçi: “Natyrisht që brenga për veriun është brengë e të gjithë neve, por besoj se strategjia për veriun është zhvillimi demokratik në atë pjesë të Kosovës dhe aty presim ta kemi ndihmën e faktorëve ndërkombëtarë, përfshirë edhe të OKB-së.”

Hajredin Kuci deputy in the Kosovo Regierung Deutsche Welle

Hajredin Kuçi

Qeveria e Kosovës ka kohë që ka hartuar strategjinë për integrimin e veriut të Kosovës, po zbatimi i saj nuk ka filluar ende. Në këtë linjë, Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon, në raportin e tij, shprehet i shqetësuar për mundësinë e rritjes së tensioneve në veri, po qe se Prishtina zyrtare nuk e zbaton strategjinë në mënyrë transparente, në dialog me komunitetet lokale dhe me palët e tjera relevante.

Kosovo UN-Polizei-Fahrzeug Stacheldraht auf der Brücke über den Fluss Ibar

Gardhet me gjemba roje të qetësisë në veriun e Kosovës. Ban Ki Moon shprehet i shqetësuar për mundësinë e rritjes së tensioneve.

Ndërsa zyrtarët e qeverisë së Serbisë, shqetësimin e sekretarit Ban Ki Moon e shohin si një shqetësim real. Sekretari i shtetit në ministrinë serbe për Kosovën, Oliver Ivanoviq kërkon që Prishtina zyrtare të heqë dorë nga planet e njëanshme. “Unë mendoj se, deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon, për veriun e Kosovës është shumë e qartë. Ju lutem tërhiquni nga deklaratat e njëanshme, nga vendimet dhe hapat e njëanshëm. Çdo veprim i njëanshëm është i dështuar.” Ivanoviq është i mendimit se çdo veprim që ka të bëjë me serbët dhe shqiptarët duhet të zgjidhet me dialog, pa anashkaluar misionin e UNMIK-ut, autoriteti i vetëm i pranueshëm për serbët e Kosovës.

Reagimet e opinionit publik kosovar

Qëndrimet e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon për veriun e Kosovës, analistët e pavarur në vend i cilësojnë më shumë si qëndrime të karakterit deklarativ. Analisti Driton Lajqi mendon se, Ban Ki Moon ka ftuar të gjitha palët për dialogim që të zgjidhin problemet. Ftesa e tij vlen edhe për "zbatimin e strategjisë së qeverisë së Kosovës, që të bëhet në dialogim me të gjithë faktorët relevantë”, thotë Driton Lajqi.

Qeveria e Kosovës nuk është konsultuar me UNMIK-un në kohën e hartimit të strategjisë për integrimin e veriut të Kosovës. Kjo pikë përmendet edhe në raportin për Kosovën të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon. Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë mbetet në një pozicion unik, për të lehtësuar dialogun ndermjet bashkësive etnike, thuhet në raport.

Autor: Bekim Shehu

Redaktoi: Lindita Arapi

 • Data 23.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N4OW
 • Data 23.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/N4OW
Reklamë