Rastelica para shpërnguljes totale & Fshati Radiovcë shembull i bashkëjetesës së mirë mes shqiptarëve dhe maqedonasve | Hapat | DW | 28.05.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Rastelica para shpërnguljes totale & Fshati Radiovcë shembull i bashkëjetesës së mirë mes shqiptarëve dhe maqedonasve

Shtatë fshatra të brezit kufitar mes Serbisë dhe Kosovës janë boshatisur në dhjetë vitet e fundit. Tani duket se radhën e ka edhe fshati Rastelicë, i cili kohët e fundit ka mbetur pa energji elektrike. Shpenzimet më të mëdha janë bërë në kohën e luftës së Kosovës.

Një nga karakteristikat e bashkëjetesës në fshatin Radiovcë të Tetovës është ndihma e ashtuquajtur "Supreg", që në dialektin lokal do të thotë: duke ndihmuar njëri- tjetrin. Pra maqedonasit dhe shqiptarët e ndihmojnë njëri - tjetrin në bujqësi dhe cështjet tjera ekzistenciale.

Autor: Lilana Danilloviq/Sveto Toevski

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 28.05.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/NcMT
 • Data 28.05.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/NcMT