Ramush Tahiri, ish-këshilltari politik i presidentes mbi krizën politike në Kosovë | Ballina | DW | 10.08.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballina

Ramush Tahiri, ish-këshilltari politik i presidentes mbi krizën politike në Kosovë

Ç'mundësi ofron kushtetuta e Kosovës për daljen nga ngërçi i krijuar në parlament dhe se si mund e duhet të veprojë presidenti në kë rast, shpjegon për DW ish-këshilltari politik i presidentes, Ramush Tahiri. 

Shiko videon 11:50

Në Kosovë dështoi sërish seanca konstituuese e parlamentit. Koalicioni PAN nuk mori pjesë në seancë. Ky koalicion si fitues i zgjedhjeve ka të drejtë të zgjedhë kryetarin e kuvendit, e për kë post është propozuar Kadri Veseli. Meqënëse partitë opozitare nuk e pranojnë këtë kandidaturë, është krijuar ngërç politik. Se ç'mundësi ofron kushtetuta dhe se si duhet të veprojë presidenti në kë rast, shpjegon për DW ish-këshilltari politik i presidentes, Ramush Tahiri.