Rücker pret qëndrim konstruktiv të Rusisë në çështjen e Kosovës | Ballkani | DW | 29.03.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Rücker pret qëndrim konstruktiv të Rusisë në çështjen e Kosovës

Shefi i UNMIK-ut në Kosovë thotë në një intervistë për "Deutschland Radio Kultur" se Rusia si të gjitha shtetet e tjera të Grupit të Kontaktit ka interes të madh për stabilitetin në Ballkan.

Selia e UNMIK- Prishtinë

Selia e UNMIK- Prishtinë

Shefi i UNMIK-ut në Kosovë Joachim Rücker pret një qëndrim konstruktiv të Rusisë në vendimin për statusin e Kosoves. Rusia ka qenë një anëtar i angazhuar i Grupit të kontaktit ndërmjet Këshilit të Sigurimt të OKB-së dhe të dërguarit të posaçëm të OKB-së për Kosovën, Marti Ahtisari. "Mendoj se Rusia, si të gjitha shtetet e tjera të Grupit të Kontaktit ka një interes të madh për stabilitin në Ballkan, tha Rücker sot në "Deutschland Radio Kultur".

Eshtë kontraprodkutive, që të diskutohet për një veto të Rusisë në KS të OKB-së kundër propozimit të Ahtisaaritt për pavarësinë e Kosovës nën mbikqyrjen ndërkombëtare Rücker e konsideron Kosovën e pavarur të aftë të ekzistojë. Ajo mund të dëshmojë koficientë të vërtetë zhvillimi dhe është pjesë e integrive ekonomike rajonale. Perveç kësaj ka edhe një marrëveshje me BE, që simulon asociimin dhe i bën ligjet kompatibël me ato evropiane, tha Rücker.

 • Data 29.03.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArX6
 • Data 29.03.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArX6
Reklamë