Qytetarët serbë ftohen të pranojnë realitetin e Kosovës | Ballkani | DW | 31.10.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Qytetarët serbë ftohen të pranojnë realitetin e Kosovës

Anëtarët e grupit negociator të Kosovës qëndruan sot në Mitrovicë, ku u shpjeguan nga afër qytetarëve rrjedhën e procesit të bisedimeve për statusin e Kosovës. Tubimi u mbajt në pjesën jugore të qytetit të Mitrovicës me qytetarë shqiptarë, pa asnjë pjesëtar të pakicës serbe

Mitrovica veriore

Mitrovica veriore


Udhëheqësit politik kosovarë vazhdojnë të jenë të shqetësuar për mundësinë e shtyrjes së statusit për vitin e ardhshëm edhe pse grupi negociator i Kosovës akoma zyrtarisht nuk ka ndonjë sinjal, që vendimi për të ardhmën e Kosovës nuk do të merret këtë vit. Në këtë linjë, anëtarët e grupit negociator të Kosovës kanë ndërmarrë një nismë që tu shpjegojnë nga afër qytetarëve të Kosovës rrjedhën e procesit të
bisedimeve për statusin dhe në këtë mënyrë të evitojnë çdo mundësi për ndonjë pakënaqësi të shprehur të qytetarëve që do të mund të dëmtojë procesin e
bisedimeve.

Anëtarët e grupit negociator të Kosovës qëndruan në Mitrovicë dhe u thanë qytetarëve shqiptarë se procesi i decentralizimit të pushtetit lokal kërkon kohë, në këtë kuadër edhe për qytetin e Mitrovicës sipas tyre është menduar një formulë e
integrimit të qytetit.

Presidenti Fatmir Sejdiu tha se, për çështjen e Mitrovicës ka tensione dhe tensionet sipas tij, shkaktohen vazhdmisht nga autoritet e Beogradit. Kosovës, tha Presidenti, i nevojitet një situatë stabile, një qëndrueshmëri institucionale dhe funksionale që nga
niveli qëndror deri tek ai lokal. Kryeministri i Kosovës Agim Çeku nga ana e tij, i bëri thirrje qytetarëve të Kosovës që të jenë të durueshëm, sepse procesi i bisedimeve për të ardhmën e Kosovës sipas tij, është në fazën përfundimtare.

Takimi i anëtarëve të grupit negociator të Kosovës u zhvillua në pjesën jugore të qytetit të Mitrovicës me qytetarë shqiptarë, pa asnjë pjesëtar të pakicës serbe.
Këta të fundit ka dy ditë që vazhdojnë të festojnë miratimin e kushtetutës së Serbisë e cila në preamblën e saj Kosovën e përcakton si pjesë të Serbisë. Qytetarët serbë, pas miratimit të kushtetutës u shprehen të bindur se Kosova do të mbetet brenda
teritorit të Serbisë. Mirëpo, grupi negociator i Kosovës, ftoi qytetarët serbë që ta pranojnë realitetin e ri të krijuar në Kosovë, të integrohen në shoqërinë kosovare ndërsa, nga përfaqësuesit e serbëve kërkuan që të inkuadrohen në institucionet e përbashkëta.

 • Data 31.10.2006
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArbW
 • Data 31.10.2006
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArbW
Reklamë