Qeveria sllovene para shpërbërjes | Evropa | DW | 27.04.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Qeveria sllovene para shpërbërjes

Kryeministrja sllovene Bratusek ka humbur një luftë për pushtet brenda partisë së saj. Kështu që ky vend ekonomikisht i dobësuar i eurozonës mund të shkojë në zgjedhje të reja.


Kryeministrja Alenka Bratusek nuk është më kryetare e partisë së saj "Sllovenia pozitive" (PS). Në një kongres të posaçëm të partisë ajo mori vetëm 338 prej 760 votave. Kryetar i ri u bë themeluesi i partisë dhe kryetari i bashkisë së kryeqytetit Ljubjanë, Zoran Jankoviç. 44-vjeçarja Bratusek kishte deklaruar para kongresit, se do të japë dorëheqjen nga posti i kryeministres pas 13 muajsh, nëse partia e saj nuk i jep votën.

Partnerët në koalicion me PS kishin njoftuar javë më parë, se me një parti të drejtuar nga Jankoviçi nuk do të donin të bënin më qeveri. Milioneri karizmatik e çoi PS në dhjetor të vitit 2011 në një fitore të habitshme, por pak më vonë iu desh t'ia dorëzonte kryesinë e partisë Bratusekut për shkak të akuzave për korrupsion.


Shmanget falimentimi shtetëror

Ekspertja e financiave ia doli që të shmangte falimentimin, që i kanosej shtetit slloven. Ish republika jugosllave ishtë dëmtuar rëndë nga kriza globale financiare të vitit 2008 dhe nga kriza pasuese në eurozonë. Por vendi i vogël në Alpe dhe Adriatik nuk mori para nga fondi i ndihmës për shpëtimin e euros. Me ndihmën e privatizimeve, më një program të rreptë kursimesh dhe reformash, si dhe me injeksione finanicare për institucionet e lëkundura, Bratusek mundi ta shmangë këtë hap, si dhe rregullat e rrepta të Brukselit, që lidhen me të.

Megjithatë problemet në sektorin bankar shtetëror nuk janë zgjidhur. Edhe reforma e sistemit të pensioneve, e tregut të punës dhe e konsolidimit të financave publike mungon akoma. Arsye të mjaftueshme për Jankoviçin për të akuzuar pasardhësen e tij në kongresin e partisë për një politikë të dështuar ekonomike.
Në mediat sllovene spekullohet prej kohësh lidhur me zgjedhjet e parakohshme parlamentare në shtator.