Qeveria duhet të mendohet mirë | Evropa | DW | 29.03.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Qeveria duhet të mendohet mirë

Përmes një greve të përgjithshme në mbarë Francën të martën (28.03) u organizuan qindra manifestime protetste. Sindikatat dhe organizatat studentore janë duke rriur presionin ndaj kryeministrit Dominik dë Villëpen, për të tërhequr projektligjin mbi kontratat e reja të punës.

Një grua e veshur si Marianë, simbol i Republikës Franceze

Një grua e veshur si Marianë, simbol i Republikës Franceze

Atmosferë e zhurmshme në sheshin Zhysjë të martën në mesditë, në afërsi të Universitetit të Parisit të rrethuar me blloqe metalike dhe betoni. Duke kënduar dhe duke ngrënë supë, grupi i studentëve protestues përgatitet për demonstratën e madhe. Qysh prej pesë javësh ata e kanë bllokuar universitetin duke bërë roje nëpër postblloqet me stola të vjetër druri. Studenti 19 vjeçar Adrien, ndodhet që nga ora gjashtë e mëngjesit në njërin prej stolave, e bashkë me dy shokë të tij ai shpërndan fletushka dhe jep informacion në pikën e improvizuar të informacionit. Gjithçka ka të bëjë me kryeministrin dë Villëpen dhe reformën në tregun e punës të planifikuar prej tij. Kjo parashikon që të sapopunësuarit t´i nënshtrohen një periudhe prove dy vjeçare, çka presupozon pushimin e tyre të menjëhershëm nga puna brenda kësaj periudhe pa asnjë paralajmërim dhe pa qenë nevoja për arugmentim. Sipas dë Villëpen, ky është një mjet fleksibël për të rritur kuotën e vendeve të punës. Por Adrien dhe shokët e tij mendojnë ndryshe: "Situata në tregun e punës ka qenë gjithmonë e pasigurtë, ndërsa tani pasiguria po institucionalizohet. Ata na konsiderojnë ne si idiotë, kur thonë, se me këtë reformë mund të hapen vende pune. Kjo vetëm sa lehtëson procedurën e pushimeve nga puna, sepse sipërmarrësi nuk ka më nevojë që të japë kontrata të përhershme. E pra do të ketë vetëm kontrata në këtë formë."

Adrien dhe shoku i tij Mishel, edhe ky student për histori, shpresojnë që demonstrata masive do ta detyrojë qeverinë t´i verë gishtin kokës. Në rast të kundërt ligjin mund ta rrëzojë vetëm këshilli kushtetues, pra gjykata kushtetuese në Francë, thotë Misheli: "Gjykata kushtetuese do të japë vendimin të enjten. Nëse ky ligj konsiderohet si antikushtetues, atëherë dë Villëpen mund të shpëtojë prej kësaj afere pa u diskretituar, por karriera e tij politike me këtë merr fund."

Një burrë i moshuar, që sheh me kuriozitet informacionet e protetsuesve, nuk e vlerëson këtë ligj, por ai mendon ndryshe nga studentët: "Unë drejtoj një zyrë të madhe pronash të patundshme dhe mendoj, që ky ligj është vetëm një pengesë e re burokratike. Ai është shpikur prej një burokrati, që s´ka idenë e realitetit të sipërmarrjes. Problemi im është, që të gjejë njerëz të kualifikuar mirë me njohuri për ndërmarrjen, të cilët mund t´i punësoj. Më mirë do të ishte, nëse çdo ndërmarrje mund të kontraktojë lirshëm me punonjësit, pa ndërhyrjen e shtetit."

Dita e martë paralizoi jetën publike në shumë qytete franceze. Fakti që në Paris nuk funksiononte as posta, as bankat si dhe shumë institucione të tjera publike, nuk shqetëson askënd, një gjë e tillë është mëse normale në Paris. Kështu ndodh rëndom edhe me grevat e metrosë apo të qarkullimit urban. E veçanta kësaj here është pezullimi i mësimit nëpër universitete. Qysh prej pesë javësh askush nuk mund të studiojë, gjë që mund të influencojë edhe në shtyrjen e semestrit. Kjo i preokupon shumë studentë. Në demonstrata kanë marrë pjesë disa qindra mijëra studentë e sindikalistë. Në përgjithësi ata janë të kënaqur për efektin. Një sukses i madh, mendojnë Adrien dhe shoku i tij Mishel. Por këtë ata e bëjnë të qartë më shumë përmes gjesteve, sepse nga thirrjet në protestë s´u ka mbetur më zë.

 • Data 29.03.2006
 • Autor Anke Hagedorn
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArBY
 • Data 29.03.2006
 • Autor Anke Hagedorn
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArBY