Prova të reja në zbardhjen e vrasjes së ish kryeministrit libanez, Hariri | Gjermania - Tregu i punës | DW | 29.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Prova të reja në zbardhjen e vrasjes së ish kryeministrit libanez, Hariri

Komisioni hetues ndërkombëtar që merret prej kohësh me zbardhjen e sulmit vdekjeprurës të ish kryeministrit libanez Rafik Hariri, ka bërë përparime. Hetuesit kanë identifikuar të dhëna të reja mbi lëndën ekplozive të përdorur kundër tij si dhe emrat e mjaft bashkëpërgjegjësve të atentatit, thuhet në raportin e ndërmjetësuesit të posaçëm që Serge Brammert, paraqiti në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Si pasojë e sulmit që ndodhi në shkurt të 2005, bashkë me ish kryeministrin u vranë edhe 22 njerëz të tjerë. Nga bashkësia perëndimore përgjegjës për atentatin u bënë shërbimi sekret sirian. Siria ndërkohë e ka hedhur poshtë një akuzë të tillë.

 • Data 29.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CUUQ
 • Data 29.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CUUQ