Protestuesit në Gjeorgji kërkojnë dorëheqjen e presidentit Saakaschvili | Gjermania - Tregu i punës | DW | 04.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Protestuesit në Gjeorgji kërkojnë dorëheqjen e presidentit Saakaschvili


Të paktën 10 mijë veta u tubuan dje në kryeqytetin e Gjeorgjisë, në ditën e dytë të protestave kundër presidentit, Mikail Saakashvili. Protesta e së premtes me mbi 50 mijë veta në Tbilisi, ishte më e madhja në Gjeorgji që nga koha e "Revolucionit", i cili e solli Saakashvilin në pushtet. Kreu i partisë opozitare Republikane, Davit Usupashvili, u zotua se protestat do të vazhdojnë aq sa të jetë e nevojshme.
Opozita e akuzon presidentin për autoritarizëm dhe për largim të vendit nga demokracia. Disa udhëheqës të opozitës kërkuan edhe dorëheqjen e presidentit.

 • Data 04.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C0qa
 • Data 04.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C0qa