Pritjet e kosovarëve në vitin 2010 / 2009 ishte viti i pritjes për shumë refugjatë kosovarë në Gjermani | Hapat | DW | 03.01.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Pritjet e kosovarëve në vitin 2010 / 2009 ishte viti i pritjes për shumë refugjatë kosovarë në Gjermani

1. Autoritetet e Prishtinës presin që në vitin 2010, Kosova të ketë më shumë njohje të pavarësisë, të përfshihet në procesin e liberalizimit të vizave dhe poashtu presin që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë të shprehet se shpallja e pavarësisë ishte legjitime. Ndërsa, në aspektin e politikës së brendshme, udhëheqësit politik kosovar presin që viti 2010 të shënojë një zhvillim më të qëndrueshëm ekonomik dhe përfshirje më të madhe të serbëve në institucionet kosovare. Nga Prishtina njofton korrespondenti ynë, Bekim Shehu.

2. Për afro 30 mijë kosovarë me banim në Gjermani, viti 2009 ishte viti i pritjes. Falë marrëveshjes bilaterale mes Gjermanisë dhe Kosovës për kthimin e ish-refugjatëve, të gjithë ishin të rrezikuar që të ktheheshin. Por në fund, ministrat e brendshëm të landeve për disa e shtynë vendimin deri në fundin e vitit 2011. Të tjerët, e këtu hyjnë edhe afro 10 mijë romë, gradualisht do të duhet të kthehen në Kosovë. Anila Shuka me një bilanc:

Audio dhe video për temën

 • Data 03.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LJBl
 • Data 03.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LJBl