Presidenti Stipe Mesiç në Tiranë: Urdhëri i lartë ″Nënë Tereza″ | Ballkani | DW | 17.03.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Presidenti Stipe Mesiç në Tiranë: Urdhëri i lartë "Nënë Tereza"

Presidenti krorat u dekorua "në vlerësim të kontributit të veçantë në forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të miqësisë e bashkëpunimit midis dy vendeve e popujve, si dhe për angazhimin e gjatë dhe konstruktiv në zhvillimin e frymës së dialogut dhe mirëkuptimit ndërmjet vendeve në rajon".

Stipe Mesic

Stipe Mesic

Presidenti kroat Stipe Mesiç ndodhet këtë fundjavë në Tiranë në një vizitë jozyrtare, ku ju akordua dhe Urdhëri "Nënë Tereza" nga homolgu i tij Alfred Moisiu. Në një ceremoni që u zhvillua në Presidencë ishin të pranishëm diplomatë, politikanë, personalitete të jetës publike, klerikë, gazetarë etj.

Urdhëri i lartë "Nënë Tereza" i është akorduar presidentit Mesiç, "në vlerësim të kontributit të veçantë në forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të miqësisë e bashkëpunimit midis dy vendeve e popujve, si dhe për angazhimin e gjatë dhe konstruktiv në zhvillimin e frymës së dialogut dhe mirëkuptimit ndërmjet vendeve në rajon".

Pas dhënies së dekoratës, presidenti Alfred Moisiu çmoi marrëdhëniet e miqësisë së mirë mes Shqipërisë dhe Kroacisë, duke nënvizuar rolin dhe kontributin e rëndësishëm të Presidentit Mesiç në këtë drejtim. "Eshtë i rëndësishëm fakti se mes vendeve tona nuk ka probleme të pazgjidhura dhe se në Kroaci jeton një komunitet shqiptar i integruar, i cili përbën një faktor miqësie midis nesh, tha Moisiu, duke shtuar se "ne ndajmë vizione të njëjta në angazhimet tona për promovimin e një fryme të re dialogu, paqeje dhe bashkëpunimi midis vendeve të rajonit. Ne vlerësojmë faktin që ju me eksperiencën e madhe dhe me urtësinë tuaj keni dhënë një kontribut të ndjeshëm në përpjekjet tona për "çlirimin" e Ballkanit nga disa mentalitete dhe botëkuptime të së kaluarës".

Nga ana tij Mesiç e vlerësoi akordimin e Urdhërit të lartë "Nënë Tereza" duke e pranuar atë jo vetëm në emrin e tij personal, por dhe në emër të vendit të tij, të Kroacisë. Presidenti kroat vlerësoi marrëdhëniet mes dy vendeve e duke garantuar se "do të vijojmë të udhëheqim politikën e normalizimit dhe të stabilizimit në rajon, politikën e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë me të gjitha vendet e tij, për vazhdimësinë dhethellimin e bashkëpunimit të gjithanshëm në të mirë të popujve dhe vendeve tanë."

 • Data 17.03.2007
 • Autor Arben Muka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArXb
 • Data 17.03.2007
 • Autor Arben Muka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArXb
Reklamë