Presidenti Sejdiu do të marrë pjesë në KS edhe do të flasë atje | Ballkani | DW | 30.03.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Presidenti Sejdiu do të marrë pjesë në KS edhe do të flasë atje

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu, do të mbajë fjalim për herë në sesionin zyrtar në Këshillin në Sigurimit me 3 prill, kur pritet të raportojë edhe ndërmjetësi ndërkombëtar, Marti Ahtisari.

Fatmir Sejdiu

Fatmir Sejdiu

Udhëheqësit politik kosovar, thonë se votat dërmuese që mori rezoluta e Parlamentit Evropian për Kosovën, dëshmon unitetin evropian për pavarësinë e Kosovës.
Skender Hyseni, është zëdhënës i grupit negociator: “Presim që ky unitet të kthehet së shpejti në mbështetje efektive për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Përshëndesim qëndrimin e qartë të komisionerëve Havier Solana dhe Oli Rehn, rreth
statusit të Kosovës. Poashtu ekipi i unitetit ka çmuar shumë punën e madhe që e ka bërë eurodeputeti Josst Langedijk për të siguruar mbështetje për rezolutën e
parlamentit”, tha Hyseni.

Ndërmjetësi ndërkombëtar për zgjidhjen e statusit të Kosovës Marti Ahtisari, me datën 3 prill do të raportojë për propozimin e tij për Kosovën para anëtarëve të KS-it, në Nju Jork. Po në këtë ditë, në sesionin formal të KS-it, për herë të pare, do të
mbajë fjalim edhe presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu.

Kjo u bë e ditur pas mbledhjes së ekipit negociator të Kosovës. Serish, Skender Hyseni. “Edhe pse nuk është marrë ftesa zyrtare, Ekipi i Unitetit është pothuaj i sigurt se kryetari i Kosovës do të flasë për herë të parë në një sesion formal të
Këshillit të Sigurimit. Sipas të gjitha shenjave edhe paralajmërimeve pothuaj është e sigurt se kryetari Sejdiu do të marrë pjesë në KS edhe do të flasë”, tha Hyseni.

Që nga dorëzimi i planit të Marti Ahtisarit, për Kosovën në KS-it, anëtarët e grupit negociator, vazhdimish po udhëtojnë nëpër qendra të ndryshme të Kosovës, për tu shpjeguar nga afër qytetarëve përmbajtjen e dokumentit. Anëtarët e ekipit në të cilin bëjnë pjesë udhëheqësit e forcave kryesore politike të pozitës dhe opozitës, thanë se ata do të qëndrojnë së bashku në një ekipë deri në miratimin e një rezolute të re në Këshillit e Sigurimit që e zëvendëson rezolutën 1244. Menjëherë pas miratimit të rezolutës së re, thuhet se e grupi negociator i Kosovës do të pushojë së funksionuari, për t’i lënë vendin qeverisë së Kosovës dhe parlamentit që ta zbatojnë marrëveshjen e statusit.


 • Data 30.03.2007
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArX2
 • Data 30.03.2007
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArX2
Reklamë