Portret artisti - Rubens Turku në majat e skenave të muzikës së dhomës | Hapat | DW | 07.11.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Portret artisti - Rubens Turku në majat e skenave të muzikës së dhomës

Rudens Turku do të japë një recital në Wigmore Hall, në Londër. Violinisti nga Shqipëria ka arritur majat më të larta të muzikës së dhomës. & Në Athinë zhvilloi punimet Forumi i 4 global për Migracionin dhe Zhvillimin.

1. Nga 2 deri në 5 nëntor në Athinë zhvilloi punimet Forumi i 4-t global për Migracionin dhe Zhvillimin. Por si jetojnë migrantët në vendin mikpritës të forumit, Greqi? Prej vitesh imigrantët shqiptarë përbëjnë grupin më të madh të të huajve në vend. Gjatë viteve '90 ata ishin kryesisht të punësuar në bujqësi dhe ndërtim, por sot ata parapëlqejnë të jenë shefat e vetvetes. Pikërisht tek shqiptarët kuota e themelimit të bizneseve të veta është shumë më e lartë se tek imigrantët e tjerë. Lorenc Kola është njëri prejt tyre. Historinë e tij e sjell në materialin në vijim Jannis Papadimitriou.

2. Rudens Turku do të japë këtë vit një recital në Wigmore Hall, në Londër në sallën më të mirë koncertore të botës. Violinisti nga Shqipëria ka arritur majat më të larta të muzikës së dhomës. Violinen e morri per here te pare ne dore ne moshen gjashtevjecare ne shkollen e muzikes ne Durres, dhe qe prej atehere ka mesuar te leshoje prej saj nota me karakter, vitale me ndjeshmeri, sipas muzikes qe luan. Kompozitoret e tij jane me te preferuarit e muzikes klasike. Rudens Turku luan Bethoven, Brahms, Bach, MOzart, Paganini, ne solo dhe duete. Aida Cama bisedoi me artistin qe qe kur ka ikur nga shqiperia jeton ne Mynih.

 • Data 07.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KQZ1
 • Data 07.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KQZ1