Polonia do të tërheqë trupat nga Iraku | Evropa | DW | 17.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Polonia do të tërheqë trupat nga Iraku

Të shtunën më 7.11.07 qeveria e kryeministrit të ri Donald Tusk bëri të njohur se do të tërheqë nga Iraku, në vitin 2008 të gjithë kontingjentin polak.

Ushtarë polakë në Irak

Ushtarë polakë në Irak

Polonia do ta përfundojë vitin e ardhshëm misionin e saj në Irak dhe mbi 900 ushtarët do t'i kthejë në atdhe ushtarët e saj, konfirmoi të shtunën ministri i ri i mbrojtjes Bogdan Klih (Klich). „Qëndrimi ynë kundër pjesëmarrjes tonë në Irak dihej. Prandaj edhe duam që ta reduktojmë hap pas hapi kontigjentin e trupave tanë dhe të angazhohemi më shumë në trajnime", tha Klih.

Kryetari i Platformës civile Donald Tusk duke marrë votbesimin 5 nëntor 2007

Kryetari i Platformës civile Donald Tusk duke marrë votbesimin 5 nëntor 2007

Polonia e ka kryer misionin e saj

Kryeministri Donald Tusk nuk e kishte vënë asnjëherë në pikëpyetje vullnetin e qeverisë së tij për të tërhequr tërhequr trupat. Ajo që do të duhej të sqarohej ishte vetëm se kur: „Periudha e detyrimeve tona në Irak ka mbaruar me kohë. Polonia i ka përmbushur më së miri të gjitha detyrat e saj atje. Më tepër zell nuk mund të tregojmë", tha Tusk.

Vendimi i qeverisë së re polake është shumë i rëndësishëm, pasi Polonia konsiderohej si një nga mbështetësit më të vendosur të aleancës ushtarake nën udhëheqjen amerikane në Irak. Kryeministri i deritanishëm Jaroslav Kaçinski (Jaroslaw Kaczynski) e pat quajtur vazhdimisht tërheqjen e parakohshme të trupave polakë si dezertim dhe si gabim moral ndaj aleatit kryesor, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe e kishte refuzuar prerazi.

Presidenti polak Lech Kaczynski, përshëndet kryeministrin e ri Donald Tusk, 14 nëntor 2007

Presidenti polak Lech Kaczynski, përshëndet kryeministrin e ri Donald Tusk, 14 nëntor 2007

Plani për tërheqjen bëhet të ditur të premten

Vëzhguesit janë të mendimit se kryeministri Donald Tusk në deklaratën e tij qeveritare të premten e ardhshme do të bëjë të njohur një plan të hollësishëm kohor për tërheqjen e trupave. Opozita e majtë në parlamentin polak do ta mbështesë atë, mendon Janush Cemke (Janusz Zemke), ish ministër i mbrojtjes në kohën kur qeverisnin të majtët. „Edhe ne, të majtët dhe demokratët, jemi të mendimit se misioni polak në Irak duhet të mbyllet. Polonia i ka mbushur detyrimet me kohë. Ne jemi të angazhuar edhe në Afganistan në një mision të vështirë e Polonia nuk është superfuqi që të mund t'ia lejojë vetes të mbjë kontingjente trupash që ndodhen në fronte kaq të largëta", thotë Cemke.

Vendimi pret përkrahjen e presidentit

Tani pritet se si do të reagojë zyrtarisht presidenti polak. Si kryetar shteti, Leh Kaçinski, ka të drejtë të ndërhyjë, sidomos kur vijnë në pyetje çështjet e sigurisë dhe ushtrisë. Deri tani ai është shprehur gjithmonë për një angazhim besnik në krah të trupave amerikane në Irak.

 • Data 17.11.2007
 • Autor Thomas Rautenberg
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CIQT
 • Data 17.11.2007
 • Autor Thomas Rautenberg
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CIQT