Politika ekologjike e partisë kritiansociale gjermane, CDU | Studimi në Gjermani | DW | 24.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Politika ekologjike e partisë kritiansociale gjermane, CDU

Unioni kristian-demokrat CDU prezantoi të hënën një projekt të ri ekologjik, të ashtuquajturën "Letra për Klimën". Pikërisht ky kurs i ri i gjelbër politik i unionit konservator CDU, është në qendër të gazetave të sotme.

default


Në gazetën Rhein-Zeitung lexojmë:

"Tani kemi nevojë më shumë se kurrë për zgjidhje pragmatike: Pra për një prodhim ekologjik dhe të pagueshëm të energjisë. Të gjelbërit dhe unionistët nuk kanë qëndrime aq të ndryshme nga njëri-tjetri. Angela Merkel ka nevojë për opcione, në mënyrë që kështu të mbetet kancelare e unionit të madh qeveritar. Dhe të gjelbërit e ndjejnë fare mirë se megjithëse janë të pandashëm nga social-demokratët, ka ardhur kohë të ndahen nga teoritë e tyre të vjetra e të abientohen me realtietin e ri."Në gazetën Achener Zeitung lexojmë:


"Projekti i ri i CDU-së tingëllon shumë revolucionar, por në fakt është ndryshe. Nga njëra anë atje formulohen gjëra të vetëkuptueshme, të cilat kanë hyrë me kohë në politikën gjermane që drejton Angela Merkel. Por nga ana tjetër mbetet e qartë se shumë pjesë të partisë nuk kanë arritur akoma në realitetin e klimës së shekullit të 21-të. Problemi kryesor i unionit kristian demokrat është: Mes formulimeve të kujdesshme dhe realitetit politik, ekziston ende një hendek i madh. E njejta gjë vlen edhe për taksën ndaj gazrave CO2. Kur jeta bëhet e vështirë, unioni CDU zgjedh rrugën e mundimeve më të pakta. Kështu që mbetet në fuqi rregulli: Ekonomia mbetet më e rëndësishme se ekologjia."

 • Data 24.06.2008
 • Autor S.H.
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EPWI
 • Data 24.06.2008
 • Autor S.H.
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EPWI