Pikëllim për vdekjen e presidentit polak Lech Kaczynski | Evropa | DW | 11.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Evropa

Pikëllim për vdekjen e presidentit polak Lech Kaczynski

Vdekja e presidentit polak Lech Kaczynski ka shkaktuar tronditje dhe pikëllim. Në Gjermani kancelarja, ministri i Jashtëm dhe presidenti i shprehën ngushëllimet popullit polak.

Kaczynski dhe gruaja e tij humbën jetën në një aksident ajror në Smolensk të Rusisë bashkë me shumë pasagjerë të tjerë.

Kaczynski dhe gruaja e tij humbën jetën në një aksident ajror në Smolensk të Rusisë bashkë me shumë pasagjerë të tjerë.

Kancelarja gjemane Angela Merkel në një letër drejtuar kryeministrit polak Donald Tusk shkruan: "E gjithë Gjermania është në këto momente keqardhjeje dhe solidariteti në krah të Polonisë."

Kancelarja Merkel dhe presidenti i Polonisë Kaczynski në një samit të BE-së në Bruksel, 2009.

Kancelarja Merkel dhe presidenti i Polonisë Kaczynski në një samit të BE-së në Bruksel, 2009.

Në një tjetër prononcim kancelarja Merkel deklaroi se Kaczynski e donte vendin e tij dhe ishte një evropian luftarak: "Për Poloninë, fqinjin tonë, kjo është një tragjedi politike dhe njerëzore. Lech Kaczynski ishte një përfaqësues i vërtetë i interesave të vendit të tij. Ai e donte Poloninë dhe ishte një evropian luftarak. Më kujtohen shumë takime me të në plan evropian dhe ndërkombëtar. Në fund gjithnjë arrinim të gjenim një rezultat."

Edhe ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle shprehu pikëllimin e tij të thellë dhe solidaritet me popullin polak: "Kjo është një fatkeqësi e tmerrshme. Ne e dimë mirë se çfarë po kalon tani populli polak dhe duam të shprehim solidaritetin tonë. Ne jemi përkrah popullit polak dhe ndajmë pikëllimin e tij. Ne jetojmë në të njëjtën shtëpi evropiane, jemi fqinj dhe miq të ngushtë. Për këtë arsye lajmi i hidhur na prek shumë."

Presidenti gjerman Horst Köhler e vlerësoi Lech Kaczynskin si patriot të madh: "Ai ka luftuar një jetë të tërë me pasion për atdheun e tij", tha Köhler të shtunën (10.4.) në Berlin.

Presidenti gjerman Horst Koehler dhe homologu i tij polak Lech Kaczynski gjatë një vizite të Köhlerit në Poloni.

Presidenti gjerman Horst Köhler dhe homologu i tij polak Lech Kaczynski gjatë një vizite të Köhlerit në Poloni.

"Objektivi i tij ishte një Poloni e lirë në një Evropë të lirë", shtoi presidenti gjerman. Dhe më tej: "Lech Kaczynski na ka paralajmëruar të gjithë të mbajmë të gjallë kujtimin për krimet e nacionalsocializmit dhe komunizmit dhe të kujtojmë viktimat e tyre."

Ngushëllime erdhën edhe nga kryeministri britanik Gordon Brown, nga presidenti francez Nicolas Sarkozy, zëdhënësi i Ministrisë së jashtme të SHBA-së P.J. Crowley si dhe nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen.

Brown tha se e gjithë bota është e pikëlluar për vdekjen tragjike të Kaczynskit, gruas së tij dhe delegacionit që e shoqëronte. Më tej Brown shtoi: "Ne i njohim vështirësitë që ka kaluar Polonia, sakrificat që vetë Kaczynski ka bërë si pjesë e lëvizjes Solidarnosc. Ne e njohim kontributin e tij për pavarësinë dhe lirinë në Poloni."

Presidenti francez Nicolas Sarkozy tha se Kaczynski jetën e tij ia kishte dedikuar Polonisë. Gjatë gjithë jetës ai ka luftuar për demokraci dhe liri dhe kundër totalitarizimit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të SHBA-së Crowley, foli për një "tragjedi të tmerrshme për Poloninë". Ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Rasmussen deklaroi: "Në emër të NATO-s unë i shpreh popullit polak, familjes së presidentit dhe zonjës Kaczynski dhe të gjithë atyre që humbën jetën në këtë aksident të tmerrshëm, ngushëllimet më të thella. Mendimet e mia janë sot tek ata."


Autor: Eliana Xhani (dpa, rtr, afp, apn)

Redaktoi: Bahri Cani

DW.COM

 • Data 11.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Msza
 • Data 11.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Msza