Pasuritë e Kosovës në Serbi & Përvejtori i pavarësisë dhe serbët e Kosovës & Decentralizimi i pushtetit në Maqedoni | Hapat | DW | 19.02.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Pasuritë e Kosovës në Serbi & Përvejtori i pavarësisë dhe serbët e Kosovës & Decentralizimi i pushtetit në Maqedoni

Kosova ka mbi 155 prona të ndërmarrjeve shoqërore jashtë territorit të saj, pjesa më e madhe e tyre janë në Serbi dhe Mal të Zi. Prishtina dhe Beogradi gjatë bisedimeve për statusin në Vjenë kanë diskutuar shumë pak për asetet e Kosovës në Serbi. Ekspertët e ekonomisë, thonë se zgjidhja e problemeve duhet të kërkohet me rrugë diplomatike, sepse Kosova dhe Serbia nuk komunikojnë mes vete.

Kosova të mërkurën kremtoi dyvjetorin e shpalljes së pavarësisë. Shtetin më të ri në botë e kanë njohur deri tani 65 vende dhe të gjitha vendet fqinje, me përjashtim të Serbisë. Po si jetojnë serbët në Kosovën e pavarur dhe çfarë mendojnë ata dy vjet pas shpalljes së pavarësisë?

Procesi i decentralizimit të pushtetit në Maqedoni po përcillet me një varg problemesh serioze. Qytetarët thonë se kanë humbur shpresat për një decentralizim të mirfilltë. Ndërsa kryetarët e komunave pohojnë se kufizimi i kompetencave të pushtetit lokal është pasojë e problemeve të shumta.

Autor: Bekim Shehu/Ajete Beqiraj/Fatos Musliu

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 19.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/M5md
 • Data 19.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/M5md