Pasqyra e shtypit të Kosovës | Studimi në Gjermani | DW | 10.04.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Pasqyra e shtypit të Kosovës

Te perditshmet kosovare sot, ne faqet e para te tyre shkruajn per fjalimin e djeshem ne parlamentin e ketushem te shefit te UNMIK-ut, Harri Hollkeri, I cili per here te pare, para deputeteve prezantoi pikpamjet e tij per zhvillimet ne Kosove. Gazeta Koha Ditore, citon Hollkerin ne nje titull, Une jame Partneri I juaj. Me bashkesine nderkombeare ne krah jua zgjase doren juve ne menyre qe ta ndertojme se bashku nje Kosove qe e deshironi dhe qe ju nevojitet citohet Harri Hollkeri. Edhe e perditshmja tjeter e ketushme Zeri, ne faqen e pare citon kryeadministratorin e Kosoves, I cili thote se trazirat e marsit nuk jane veper e shoqerise kosovare por e grupeve te vogla. Ne komentin e kesaj gazete nderkaq, u sygjerohet udhehqesve kosovar qe per te pasur nje politike te sukseshme ne te ardhmen te bejne nje analize se cfare mund te ndodhe ne muajt e ardhshem sa I perket raporteve me administraten nderkombetare. Eshte iluzion te pritet qe sivjet te hapen diskutimet per ceshtjen e statusit final te Kosoves thuhet me tej ne koment duke rikujtuar fjalet e nensekrtarit amerikan te shtetit Mark Grosman, I cili ka thene se gjysma e vitit 2005, mund te jete koha per fillimin e bisedimeve per statusin e Kosoves. E perditshmja tjeter Bota Sot, nderkaq, publikon mesazhin e presidentit te Kosoves Ibrahim Rugova, me rastin e festes se pashkeve I cili pergezon qytetaret e ketushem ipeshkvin e ipeshkvise se Kosoves, imzon Mark Sopin dhe Papa gjon Palin e dyte. Presidenti ne mesazh i drejtohet atit te shenjte qe te lutet per njohjen formale te pavaresise se Kosoves qe do te qetesonte kete pjese te evropes e te botes thote presidenti Rugova. Dy te perditshme tjera Epoka e Re dhe Kosova sot, ne faqet e para te tyre, publikojne citate te shefit te UNMIK-ut, Harri Hollkeri, por edhe te deputeteve te kuvendit te Kosoves nga seanca e djeshme plenare e Kuvendit te Kosoves. Ne nje titull te madh, Epoka e Re, shkruan se me burgosje kriza nuk mund te menagjohet citon shefin e grupit parlamentar te PDK-se, Arsim Bajramin. Nderkohe gazeta Kosova sot, publikon propozimn e kryeadministratorit te Kosoves, Harri Hollkeri, per nje takim sa me shpejt ne mes tij dhe liderve kosovar per te percaktuar hapat e metutjeshem per te tejkaluar ditet e veshtira per Kosoven siq thote Hollkeri

 • Data 10.04.2004
 • Autor Bekim Shehu, Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/As1I
 • Data 10.04.2004
 • Autor Bekim Shehu, Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/As1I