Pasqyra e shtypit ndërkombëtar | Studimi në Gjermani | DW | 30.07.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Pasqyra e shtypit ndërkombëtar

Tema qendrore të shtypit ndërkombëtar të kësaj jave ishin konflikti në Lindjen e Mesme dhe skandali i dopingut gjatë garës çiklistike Tour de France.

default

Ndërkohë që luftimet në Liban po vazhdojnë dhe bashkësia ndërkombëtare po përpiqet që në këtë rajon të rikthehet paqja, mendimi i përbashkët i shtypit ndërkombëtar është se gjithçka po bëhet me ritme tepër të ngadalshme.

Gazeta britanike "Guardian" shkruan:

"Eshtë e çuditshme që edhe dy javë pas konfliktit të Libanin bota bën sehir në vend që të veprojë. Pas turpeve të viteve 90-të kur Evropa shihte duarkryq sesi popullsia civile e Sarajevës qëllohej prej kodrave përreth dhe OKB-ja nuk arriti t'i jepte fund luftës civile në Ruandë, tani banorët e Britanisë së Madhe dhe vendevev të tjera të Evropës shohin çdo ditë në ekranet e televizionit pamjet e masakrës në Liban. Dhe ata presin me të drejtë që qeveritë e vendeve të tyre të japin një përgjigje, por asgjë nuk po ndodh."

Sipas mendimit të gazetës franceze "Libération" edhe konferenca e Romës prej së cilës pritej ndonjë përgjigje, u zhvillua sipas motos "u mbars mali dhe polli një mi":

"DÃ

 • Data 30.07.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aroh
 • Data 30.07.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aroh