Pasqyra e shtypit gjerman date 2 .05.2005 | Studimi në Gjermani | DW | 01.05.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Pasqyra e shtypit gjerman date 2 .05.2005

Pasqyra e shtypit gjerman

Ne qender te vemendjes se shtypit gjerman jane manifestimet me rasitn e 1 Majit,BE- nje vit pas zgjerimit,dhe kritikat e kryetarit te SPD-se,Myntefering,ndaj kapitalizmit modern.


Nje vit pas zgjerimit te tij, Bashkimi Evropian kercnohet te zhytet ne nje nga krizat me te thella qe nga themelimi para 50 vjeteve,shkruan "Stuttgarter Zeitung".Bundestagu gjerman dhe Keshilli i Landeve gjermane, Bundesrat, pritet brenda muajit te miratojne kushtetuten evropiane,qe do te thote pak para referendumit ne France.Megjithate,mbetet e dyshimte,se a do te sherben shembulli gjerman ne ndihme te rritjes se numrit te njerezeve ne France ne dobi te miratimit te kushtetutes evropiane.Nje Jo franceze nuk do te thote rrezikim i egzistences se BE-se.Mbetet per te shpresuar se do te mund te shpetohet politika e perbashket e jashtme e ministrave te jashtem te BE-se.Nje gje do te jete e qarte se votimi francez kunder kushtetutes evropiane do te sjelle stanjacion politik dhe rezignacion ne zhvillimin e BE-se.
Sipas "Mitteldeutsche Zeitung" nje vit pas zgjerimit te Bashkimit Evropian kane vazhduar shume pritje per te ardhmen si ne Lindje ashtu edhe ne Perendim.Nga veshtrimi gjerman bilanci ekonomik eshte pozitiv.Ka disa vite qe Gjermania eksporton produkte ne vendet e Lindjes ngjajshem si ne SHBA.
"Landeszeitung" e Lüneburgut lidhur me nje vjetorin e zgjerimit te Bashkimit Evropian vlereson se nese trajtohet zhvillimi i vendeve te anetaresuara ne BE rrjedh se zgjerimi ne Lindje eshte nje histori e imponuar.Vetem ne vendet qe perbejne berthamen e BE-se si Gjermania dhe Franca nuk ka ngritje ekonomike te madhe.Para raundit te ardhshem per pranimin e vendeve te Ballkanit dhe Turqise,Evropa do te duhej te bente nje pauze ne frymemarrje.
Gazeta "Die Welt" evidenton faktin se per here te pare serish flitet per mundesine qe ne France referendumi te fitoje shumicen.Kater jave para referendumit ne France po shfaqet nje kthese ne dobi te kushtetutes evropiane.Per here te pare pas mesit te marsit te shtunen u publikuan rezulatet me te reja te anketave qe tregojne se 52% e francezeve do ti pergjigjen pozitivisht referendumit per kushtetuten evropiane.Politikanet franceze kane reaguar te gezuar,por ne te njejten kohe kane terhequr verejtjen nga optimizmi i hershem.
Nje teme e cila zene vend te rendesishem ne komentet e sotme te shtypit gjerman eshte edhe 1 Maji.Gazeta e Kölnit "Kölner Stadt-Anzeiger" lidhur me kete shkruan se folesit e paraqitur ne manifestimet e 1 majit rrall bene ne menyre te diferencuar paraqitjen e argumentave.Shefi i Sindikatave te Gjermanise Michael Sommer dhe te tjeret ne manifestimet tradicionale te organizuara per 1 Majin-pra per "Diten e punes" folen lehte.Per ta duket se vetem manaxheret skrupuloz jane pergjegjes per papunesine ne Gjermani.Pergjegjesine per kete e mbajne edhe sindaktat edhe politikanet,shkruan "Kölner Stadt-Anzeiger" ne komentin e saje duke vazhduar se kreret e sindikates me mire eshte ti paraqitnin ne keto tubime propozimet e tyre per hapjen e me shume vendeve te punes se sa te merren me kritike ndaj te tjereve.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" shkruan se per here te pare qe nga kritika qe kryetari i partise socialdemokrate SPD,Müntefering i beri kapitalizmit sindikata serish u radhiten pas shume viteve ne anen e partise se kancelarit.Ne manifestimet e Majit pati edhe kritika ne adrese te reprezentueseve te socialdemokrateve,por ato nuk ishin armiqesore.Ne keto kritika thuhej "tani fjalet duhet te percillen me vepra".Shtrohet pyetja cka i duhet ky afrim i sindikatave me socialdemokratet nese keta te fundit i humbasin zgjedhjet ne Landin e Vesfalise dhe ndoshta edhe ne nivel federal,dhe fituesit e mundshem te zgjedhjeve, opozita aktuale do te udheheq nje politike kunder sindikatave?
Nje pjese e gazetave gjermane vazhdojne te komentojne edhe kritikat e kryetaritt e SPD-se Myntefering ndaj kapitalizmit. "Handelsblatt" e Düsseldorfit shkruan se sa me shume Unioni merret me propoganden e Mynteferingut aq me veshtire do ta kete ti perfitoje zgjedhesit. Ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare te vitit 2006 CDU dhe CSU deshirojne te shkojne me nje program te qarte alternativ zgjedhor.Sipas komentatorit duhet te kuptohet fakti se shkaktar i rritjes se ulte ekonomike nuk eshte sa me shume treg social te punes por sa me pake.

 • Data 01.05.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Arvi
 • Data 01.05.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Arvi