Pasqyra e shtypit gjerman 6.shtator 2005 | Studimi në Gjermani | DW | 06.09.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Pasqyra e shtypit gjerman 6.shtator 2005

Nje nga temat kryesore me te cilat preokupohet shtypi i sotem gjerman eshte dueli televiziv ndermjet kancelarit Gerhard Shreder dhe kunderkandidates Angela Merkel,qe u percoll nga kater kanale televizive gjermane naten e se dieles."Financial Times Deutschland" shkruan se protokoli 90 minutesh televiziv dukej ne formen e nje qartesie brutale.Ajo qe u tha te dielen ne kater kanale televizive nuk paraqiste aspak shoshitjen e shumfishte.Sipas kesaj gazete po krijohet nje shkolle e oreve e klienteve te perbashket.Nje bisede me diskutime mospajtuese ndermjet dy kandidateve kryesor nuk eshte nje debat programatik,por edhe nje shou personalitetesh,ku mund te shifet se sa sovran eshte nje kandidat,dhe se si eshte ai ne gjendje ta paraqes veten,dhe sa mund te duket simpatik.Keto jane edhe legjitime.
Gazeta Frankfurter "Allgemeine Zeitung" shkruan se ne kete mbremje u deshmua se fushata zgjedhore ka gjetur temat,ndonese me vonese.
Per gazeten e Kelnit "Kölner Stadt-Anzeiger" perkunder bindshmerise mediale, dueli televiziv ishte nje tregues per dilemat e kesaj fushate aktuale te zgjedhjeve.Nese Shrederit i shkon per dore partine e tij SPD-ne ta stabilizoje,qe kunder saj te mos mund te qeveriset ne Berlin,atehere ai do te qeveris me shume se sa Helmut Kohl.
Ndersa per gazeten e Münsterit " Westfälische Nachrichten" egziston rreziku qe rendesia e duelit televiziv te mbivleresohet.Kurse "Pforzheimer Zeitung" vlereson se eho nuk eshte per te befasuar.Ne nje menyre te gjithe jane te kenaqur me duelin e bisedes ndermjet kancelarit Gerhrad Shreder dhe sfidueses Angela Merkel.Por e papritura ndoshta mund te ndodh te pritet? 21 milione teleshikues gjermane ne kohen e nje nate te bukur verore,qendruan para ekraneve televizive per te pare dallimin direkt ne mes dy rivaleve.Kjo sinjalizon nje interesim te madh befasues ne politike dhe tek perfaqesuesit e tyre te rendesishem.Edhe per kete arsye dueli televiziv ishte i rendesishem.Mjerisht qe nuk eshte planifikaur duel tjeter televiziv.
Per gazeten e Erfurtit "Thüringener Allagemine" tema e bisedes ne tv- duelin ndermjet kancelarit Shreder dhe kunderkandidates se tij, Angela Merkel,kryetares se partise demokristiane CDU, tema e gjendjes ne lindje te Gjermanise nuk ishte e pranishme ne kete bisede televizive.Ardhemeria e landeve te reja gjermane, si per Shrederin ashtu edhe per Merkel nuk ishtin tema qe mund te pushtoheshin ne nje debat te ketille parazgjedhor ne television.Edhe pse cdo kudh e di se pa ndonje sukses ne kete pjese te Gjermanise nuk ka sukses te pergjithshem. Kjo nuk befasoi.Sepse edhe ne programet zgjedhore te partive, ardhmeria e landeve te reja gjerma

 • Data 06.09.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Artx
 • Data 06.09.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Artx