Pakicat jo serbe: E ardhmja jonë është në Kosovë | Politika | DW | 09.12.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Pakicat jo serbe: E ardhmja jonë është në Kosovë

Përfaqësuesit e pakicës turke dhe asaj egjiptiane, kërkuan që të jenë pjesë e drejpërdrejtë e Grupit Negociator të Kosovës në bisedimet për statusin

Trupat e Kforit

Trupat e Kforit

Këshilli Konsultativ i Komuniteteve, një mekanizëm ky i krijuar nga Grupi Negociator i Kosovës, zhvilloi takimin e parë me pjesëtarët e pakicave jo serbe. Pjesëtarët e pakicave nuk janë përfshirë në Grupin Negociator, mirëpo, nevojat e tyre do të përfshihen në të gjitha dokumentat që do të dalin nga marrëveshjet gjatë bisedave për statusin e Kosovës. Këshilli Konsultativ i Komuniteteve, kryesohet nga Veton Surroi, anëtar i Grupit Negociator. Pas një takimi që zhvilloi me pjesëtarët e pakicës turke dhe asaj egjiptiane, zoti Surroi, tha se kjo nismë ka për qëllim integrimin e nevojat reale të komuniteteve pakicë pas definimit të statusit përfundimtar të Kosovës. Njëri nga përfaqësuesit e pakicës turke në Kosovë, Mahir Jagxhillar, i cili përfaqëson pakicën me numërin më të madh të banorëve, tha se e ardhmja e komunitetit të tij është në Kosovë. Ai u shpreh në përkrahje të proceseve dhe i gatshëm në marrjen e përgjegjësive.

Pjesëtarët e pakicave jo serbe edhe më herët kanë kërkuar dhe vazhdojnë të kërkojnë që të jenë pjesë e drejpërdrejtë e Grupit Negociator të Kosovës në bisedimet për statusin. Kjo kërkesë nuk është pranuar nga udhëheqësit shqiptar të Kosovës, mirëpo, për të kënaqur nevojat e komuniteteve pakicë ata kanë krijuar, Këshillin Konsultativ të Komuniteteve. Këshilli obligohet të merret edhe me nevojat e pjesëtarëve të pakicës serbe edhe pse këta të fundit janë rreshtuar në Grupin Negociator të Serbisë. Megjithatë, të hënën e javës së ardhshme, Veton Surroi, do të takojë edhe përfaqësuesit e pakicës serbe dhe njoftohet se ata ju kanë përgjigjur pozitivisht ftesës për takim.

 • Data 09.12.2005
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqrz
 • Data 09.12.2005
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqrz