Pak para samitit të G-8, gjendja në L′Aquila | Politika | DW | 01.07.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Pak para samitit të G-8, gjendja në L'Aquila

Samiti i G-8 ishte planifikuar fillimisht për në Sardenjë, por për solidaritet me qytetin e prekur nga tërmeti i rëndë kryeministri italian, Silvio Berlusconi, shpalli zhvendosjen e takimit për në L'Aquila.

Çadra ne L'Aquila

Frika e banorëve të L´Aqulas për të ardhmen dhe shpresat për ndihma janë të mëdha

Natën e 6 prillit 2009 në rajonin e Abrucos ra një tërmet. Përreth qytetit mesjetar L'Aquila u shkatërruan shtëpitë dhe 296 vetë gjetën vdekjen. Qendra e L'Aquilas u bë shkrumb e hi, dhe pikërisht në qytetin e shkatërruar presidentët e vendeve të G-8 do të konsultohen 8-10 korrik për krizat në mbarë botën: mbi financat, klimën, mungesën e energjisë dhe sigurinë e ushqimeve.


Kryeministri i Italisë Silvio Berlusconi e shpalli papritur idenë e tij të pazakontë që samiti i G-8, takimi i më të pushtetshmëve të botës, të mos zhvillohet sipas planit në Sardenjë, por në zonën e katastrofës pas tërmetit të tmerrshëm në Abruco. Dhe ajo që për pjesën tjetër të botës tingëlloi si absurde, ka kuptim për qytetarët e L'Aquilas.

A mund të organizohet një takim i tillë?

As sot e kësaj dite në qytetin e pasur me monumente kulture nuk është kthyer normaliteti. 54.000 njerëz janë evakuuar, 36.000 vazhdojnë të jetojnë nëpër çadra. Ashtu si shumë të tjerë edhe kryebashkiaku Massimo Cialente e ka humbur zyrën e tij. Detyrën e tij të vështirë ai e kryen në rrugë, nga shtëpia, apo nga makina: "Eshtë një qytet që duhet të riorganizohet. Ne ende po përpiqemi të gjejmë zyra për administratën tonë. Por duhet të kemi parasysh, që një qytet i tërë, madje kryeqyteti i një rajoni, është shkatërruar. Tani kemi shpresë, që vëmendja nga e gjithë bota do të përqëndrohet tek ne, sepse vërtetë është kuptuar, se sa e madhe është tragjedia që na ka prekur.''

Takim larg hoteve luksoze

Udhëheqësit e G-8 dhe të shteteve të tjera si Kina, Brazili, Egjipti dhe Koreja e Jugut, që bashkëpunojnë në varësi të temave, do të strehohen në një shkollë nënoficerësh të policisë financiare në L'Aquila. Të gjithë krerët e G-8 kanë konfirmuar pjesëmarrjen duke pranuar të strehohen në një territor kazerme, vë në dukje kryebashkiaku. Edhe presidenti i SHBA-së Obama. Një sërë shoqëruesish të kryetarëve të shteteve dhe të qeverive do të vendosen në shkollën e policisë. Pjesa tjetër do të banojnë nëpër hotele përgjatë Adriatikut.

Shpresa të mëdha për përkrahje dhe ndihma konkrete

Frika e banorëve të L´Aqulas për të ardhmen është e madhe. Ata shpresojnë për përkrahje dhe mirëkuptim nga krerët e vendeve të G-8. Dhe natyrisht që ata presin edhe ndihma konkrete. Të njëjtën gjë presin edhe organizatorët e samitit në qytet, siç vë në dukje presidenti i lidhjes së gazetarëve të rajonit Stefano Pallotta.

"Më të fuqishmit e botës do të kenë në L'Aquila mundësinë të marrin përsipër partneritetin për ndonjë prej monumenteve të shkatërruara në qendrën historike. P.sh. Spanja ka sponsorizuar rindërtimin e kështjellës së shekullit të 15-të. Nuk duhet të harrojmë që L' Aquila është një ndër qendrat historike më me rëndësi të Italisë sa u përket monumenteve historike dhe pikave turistike. Ndaj prania e kryetarëve të shteteve dhe qeverive këtu është e rëndësishme për rindërtimin e qytetit."

Pamjet e trishtueshme ua bëjnë banorëve jetën edhe më të vështirë

13 miliardë euro janë të nevojshme për restaurimin e 1.800 ndërtesave historike. Të shumtë janë edhe ata që shtrojnë pyetjen, nëse takimi i G-8 do të mund t' ia kthejë vërtetë gjallërinë këtij qyteti?

Shumë familje jetojnë prej muajsh në çadra

Shumë familje jetojnë prej muajsh në çadra


Disa rrugë janë ende të zëna prej rrënojave të pallateve karakteristike të shembura nga tërmeti. Kjo pamje e trishtueshme ua bën edhe më të vështirë jetën banorëve. Sonia Alessini jeton prej disa muajsh në një çadër, bashkë me fëmijët dhe prindërit. Ajo nuk sheh më perspektivë në L'Aquila: ''Jeta këtu është bërë e padurueshme, ne vetëm vegjetojmë. Qeveria na ka premtuar deri në nëntor 3.000 shtëpi druri. Dimri këtu është shumë i ashpër, pa strehim nuk mund të mbijetojmë. Edhe nëse na japin shtëpi, si do të vazhdojë me ne, kush do të na e kthejë sërish qytetin tonë?''

Qyteti dhe jeta që e karakterizonte atë - ka frikë Sonia - nuk do të rikthehet më. Edhe sikur me ndihmat e shteteve të G-8 të arrihet të shpëtohen monumentet arkitektonike të qytetit në Abruco, deri sa të vijë ajo ditë gjithnjë e më shumë qytetarë të L' Aqulas do të përpiqen të gjejnë një të ardhme diku tjetër.

Autor: Andreina Bonanni/Vilma Filaj-Ballvora
Redaktoi: Pandeli Pani

 • Data 01.07.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Iew4
 • Data 01.07.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Iew4