Përgjegjësi - organizatori për tragjedinë e Love Parade | Gjermania | DW | 28.07.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Përgjegjësi - organizatori për tragjedinë e Love Parade

Ka pasur rezerva paraprake për tunelin që solli tragjedinë

Hidhërim pas tragjedisë

Hidhërim pas tragjedisë

Ministri i brendshëm i landit të Renanisë Veriore - Vestfalisë (NRW) Ralf Jäger sheh përgjegjësi të madhe për fatkeqësinë gjatë Loveparade-it në Duisburg tek organizatori. Jäger paraqiti një raport paraprak të policisë së Duisburgut mbi fatkeqësinë e Loveparade-it, ku vdiqën 21 vetë dhe u plagosën më shumë se 500.

Sipas të dhënave të inspektorit të policisë të NRW-së Dieter Wehe para Loveparade-it policia kumtoi rezerva për tunelin si zonë hyrjeje. Ai e akuzoi organizatorin Rainer Schaller se e kishte hapur tepër vonë sheshin e veprimtarisë. Në këtë mënyrë në tunel mbeti një masë e madhe njerëzish, që shkaktoi bllokim. Përveç kësaj ishta i pamjaftueshëm numri i përgjegjësve për rendin, tha Wehe.

Autor: dpa/Elert Ajazaj

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 28.07.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/OWw5
 • Data 28.07.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/OWw5