Përfundon specializimin në Gjermani kontigjenti i dytë i diplomatëve të Kosovës. | Ballkani | DW | 23.03.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Përfundon specializimin në Gjermani kontigjenti i dytë i diplomatëve të Kosovës.

Gjatë katër javëve të qendrimit të tyre në Berlin diplomatët e rinj patën rastin të njihen me bazat kryesore të diplomacisë ndërkombëtare.

default

Mllehin Mahmutit do t'i duhet shpesh të mbajë fjalime të vështira e ku kërkohen aftësi të larta retorike. Boshnjaku 31-vjeçar punon si zyrtar i lartë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës dhe është përgjegjës për nismat rajonale. Prandaj edhe për të pjesa e prezantimit në publik ishte pjesa më sfiduese e kursit të diplomacisë në Berlin. Ai ishte njëri nga gjithsej 15 diplomatët kosovarë, të cilët për katër javë rresht morën pjesë në kursin e dytë të diplomacisë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë në Berlin.

Deutschland Kosovo Diplomat Berlin Zana Rugova

Zana Rugova, sekretare e parë të ambasadës së Kosovës në Vjenë.


Programi ishte më se i ngjeshur dhe nuk përmbante vetëm seminare në dhoma të mbyllura, por edhe një sërë takimesh me deputetë e politikanë të rëndësishëm gjermanë, si edhe një ekskursion në Bruksel. Për Zana Rugovën, sekretaren e parë të ambasadës së Kosovës në Vjenë, kjo ishte pjesa më e bukur: "Ishte shumë emocionuese, sidomos vizita në selinë e NATO-s, pasi ne jemi shumë të lidhur me NATO-n", thotë 26-vjeçarja.

Deutschland Kosovo Diplomat Berlin Hamdi Reqica

Hamdi Reqica, zëvendëskonsull në Berlin.


Për disa syresh, si për shembull Lindita Haxhitasinin, sekretaren e parë të amasadës në Belgjikë, kryeqyteti i Evropës do të jetë i përditshëm, por edhe plot sfida. 29-vjeçarja i njeh marrëdhëniet diplomatike kryesisht në aspektin teorik, nga studimi i politologjisë në Itali, prandaj edhe ajo u kujdes të fiksonte sa më shumë sidomos nga rrëfimet e ligjëruesve: "Pothuajse të gjithë ishin ambasadorë më shumë do t'i çmoja eksperiencat e tyre sidomos nëpër vende ku kishin shkuar për herë të parë, siç jemi edhe ne " thotë ajo.

Kursi i diplomacisë zhvillohet çdo vit në të njëjtën periudhë kohore.


Ai zhvillohet në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë është bërë enkas për diplomatët kosovarë dhe zhvillohet çdo vit në të njëjtën periudhë kohore. Ambasadori i Kosovës në Berlin, Vilson Mirdita, i cili i kishte ftuar në një pritje diplomatët me rastin e marrjes së diplomës, kishte qenë vetë një vit më parë në këtë kurs. "Ishte një bazë e mirë për të filluar punën si ambasador në Berlin", kujton Mirdita.

Deutschland Kosovo Diplomat Berlin Mllehin Mahmuti

Diplomati kosovar Mllehin Mahmuti


Të gjithë pjesëmarrësit në kurs ndodhen jo vetëm në fillim të karrierës së tyre profesionale, por edhe në procesin e ngritjes së themeleve të strukturave diplomatike në vend. Ky është një fat i jashtëzakonshëm, por që në fillim kërkon shumë durim, vëren Hamdi Reqica, zëvendëskonsull në Berlin. "Puna e parë në këtë tremujor ka qenë punë teknike e gjetjes së numrit të telefonit, faksit, internetit etj. Tani do të fillojmë me punën e mirëfilltë operative", thotë ai.

Për shumicën e diplomatëve fillon tani faza interesante e punës së një profesioni, të cilin ata e kanë ëndërruar prej kohësh. Po t'i kishte thënë dikush më parë Haxhitasinit se një ditë do të ishte diplomate e Kosovës në Bruksel, asaj do t'i dukej e pabesueshme. Edhe Mllehin Mahmuti ka një ëndërr. Ajo tani mund të duket e largët, por nuk është aq e pakapshme, thotë 31-vjeçari i lindur në Prizren: Të përfaqësoj Kosovën në shtetin e tij amë. "Ndoshta mbas një periudhë të gjatë pune në ministrinë e jashtme një ditë të mund të kaloj në ambasadën tonë në Sarajevë, në Bosnjë Hercegovinë", thotë ai.

Autor: Anila Shuka

Redaktoi: Angjelina Verbica

 • Data 23.03.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/MaCF
 • Data 23.03.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/MaCF
Reklamë