Përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoni & Kontaktet mes mësuesve nga Serbia dhe Kroacia & Bashkëpunimi në drejtësi mes Gjermanisë dhe Kosovës | Hapat | DW | 27.08.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoni & Kontaktet mes mësuesve nga Serbia dhe Kroacia & Bashkëpunimi në drejtësi mes Gjermanisë dhe Kosovës

Dy vjet pas miratimit të ligjit mbi përdorimin e gjuhëve në Maqedoni, në radhët e partnerit shqiptar në qeveri, por edhe ndërmjet analistëve vlerësohet se zbatimi i tij në praktikë është i ngadalshëm. Në përgaditje e sipër është plani aksional për përmirësimin e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe në vend.

Mësuesit nga Serbia dhe Kroacia, për të tretin vit me radhë, janë mbledhur në Golubiq pranë Obrovcit. Ata nga këndvështrime të ndryshme, kanë biseduar për të kaluarën jo të largët e në veçanti, për mundësitë e bashkëpunimit të ndërsjelle në mes të kroatëve dhe serbëve.

Gjatë kësaj jave në Gjermani qëndroi një delegacion i Ministrisë së Drejtësisë së Kosovës, kryesuar nga Ministri Haki Demolli. Në fokus të udhëtimit studimor në Berlin e Potsdam ishte njohja me përvojën e institiucioneve të drejtësisë në Gjermani si edhe forcimi i bashkëpunimit në fushën e drejtësisë.

Autor: Sveto Toevski/Qeriman Bekteshi/Dinko Gruhonjiq/Anila Shuka

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 27.08.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Oy5a
 • Data 27.08.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Oy5a