Për unitetin e Spanjës - Protestë masive në Barcelonë | Evropa | DW | 08.10.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Për unitetin e Spanjës - Protestë masive në Barcelonë

Disa qindra mijëra vetë ishin pjesë e një proteste masive në Barcelonë. Edhe nobelisti i letërsisë, shkrimtari Mario Vargas Llosa mori pjesë në protestën për unitetin e Spanjës.

Në një protestë masive në Barcelonë kundër pavarësimit të Katalonjës nga Spanja kanë marrë pjesë disa qindra mijëra vetë. Policia bën fjalë për 350.000 pjesëmarrës të dielën. Vetë organizatorët flasin për një pjesëmarrje më të lartë, 950.000 vetë. Protesta u zhvillua nën moton „Mjaft", „Le t'i kthehemi arsyes." Në sheshin Urquinaona në kryeqytetin katalanas, Barcelonë, njerëzit kënduan himnin „Viva Espana" dhe valëvisnin flamuj spanjollë. Në demonstratë kishte shumë pjesëmarrës nga rajone të tjera spanjolle.

Spanien Mario Vargas Llosa - 'Für die Einheit'-Kundgebung in Barcelona (Reuters/G. Fuentes)

Mario Vargas Llosa

Edhe nobelisti i letërsisë, shkrimtari Mario Vargas Llosa mori pjesë në protestën për unitetin e Spanjës. Peruani me nënshtetësi spanjolle u shpreh në një fjalim, se demokracia spanjolle do t'i rezistojë çdo lloj „komploti pavarësie".

 

 

la/(afp, dpa)