Opozita shpall të jetë fituese e zgjedhjeve parlamentare në Australi | Gjermania - Tregu i punës | DW | 24.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Opozita shpall të jetë fituese e zgjedhjeve parlamentare në Australi

Partia Laburiste opozitare shpalli të jetë fituese e zgjedhjeve parlamentare në Australi. Pas numërimit të 17 përqind të votave partia e diplomatit Kevin Rud prin me 53 përqind për dallim nga Partia Liberale e kryeministrit konservator e cila ka arritur të siguroj vetëm 47 përqind. Në Australi qytetarët ishin thirrur të votojnë për zgjedhjen e një parlamenti të ri. Për rreth 14 milionë qytetarë me të drejtë vote, pjesëmarrja në votim ishte obligative. Partia Laburiste në opozitë e diplomatit 50 vjeçar Kevin Rud ka paralajmëruar se në rast të fitores do të tërheq forcat australiane nga Iraku dhe do të ratifikoj Protokolin e Kiotos për mbrojtjen e ambientit.

 • Data 24.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CSgw
 • Data 24.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CSgw