Operacioni Akili | Bota | DW | 07.03.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Operacioni Akili

ISAF nis ofensivën më të madhe deri tani

Ofensivë kundër talebanëve

Ofensivë kundër talebanëve

Trupat e NATO-s në Afganistan kanë nisur ofensivën e tyre të pranverës kundër islamistëve. Aksioni ushtarak në jug të vendit nisi të hënën. Në të morën pjesë gjithsej 4. 500 ushtarë të NATO-s dhe 1.000 ushtarë afganë. "Operacioni Achilles" është operacioni më i madh i NATO-s në Afganistan deri tani. NATO deklaroi, se në qendër do të vërë përmirësimin e situatës së sigurisë. Synimi kryesor është forcimi i qeverisë afgane për ta çuar përpara rindërtimin dhe zhvillimin.

Talebanët ka bërë të ditur se do të rezistojë me 10 000 vetë. Që të hënën trupat e NATO-s marshuan në jugun e Afganistanit. Të martën pak para lindjes së diellit nisi ofensiva e pranverës e trupës ndërkombëtare të NATO-s të drejtuar nga ISAF e quajtuar "Operation Achilles". Në orën 5 të mëngjesit ushtarët zunë pozicion në veri të provincës të trazuar Helmand. Në kulmin e operacionit të pakufizuar në kohë marrin pjesë 4 500 ushtarë të ISAF-it dhe rreth 1000 forca afgane të sigurisë. Ky është operacioni më i madh i përbashket deri tani i afganëve dhe i NATO-s. Në operacion marrin pjesë kryesisht njësi amerikane, britanike, kanadeze dhe hollandeze. Synimi kryesor është fillimisht siguria e veriut të Helmandit në të cilin luftohet, tha zëdhënësi i ISaf-it Tom Collins në Kabul.

"Në radhë të parë "operacioni Achilles" përqëndrohet në përmirësimin e sigurisë në zonat, ku veprojnë talebanët, tregtaret e drogës dhe terroristet e huaj. Kur të jetë përmirësuar siguria, atëherë do të fillojmë projektet afatgjata dhe afatmesme të rindertimit. Kjo sjell vende pune, përmirësimin e infrastrukturës, që sjell pastaj më shumë zhvillim ekonomik në keto zona."

Në epiqendër është planifikimi i ristrukturimit të digës Kajaki. E ndertuar në vitet 50, ajo është dëmtuar shumë nga lufterat e tre dhjetevjeçarëve të fundit. Por tani ajo duhet të sjellë përsëri ujë dhe rrymë për këtë rajon, premton ISAF-i. Gjatë dimrit trupat e NATO-s kanë zgjeruar pozicionet perreth digës. Herë pas here ka patur luftime. Rajoni është një nga kryeqendrat e talibanëve. Se sa të ashpra do të jenë luftimet kjo varet nga talibanet dhe nga kundershtarë të tjerë të qeverisë, theksoi zëdhënësi i ISAF-it Collins. Dhe nga ashpërsia e luftimeve do të varet, në se ka më shumë të vdekur në popullsinë civile. Tom Collins është i vetëdijshem, që incidentet e shpeshtuara krijojnë atmosferë kunder ISAF-it dhe thotë:

"Ne të gjithë e dimë, se në operacionet e mëparshme ka patur viktima ndër civilë. Dhe ne na vjen keq sinqerisht për këto viktima. Armiku rrezikon qëllimisht civilet në operacionet e tyre. Ndersa ne bëjmë gjithçka për të shmangur viktimat civile, armiqtë i vënë bashkëkombasit e tyre në këto rreziqe."

Në vitin 2006 më të përgjakshmin që prej rrëzimit të talebanëve nga sulmet dhe luftimet sidomos në jug të Afganistanit humbën jetën më shumë se 4 000 vetë. Në javët e fundit luftetarët radikalë islamistë të talibanëve kanë deklaruar disa herë ofensiven e pranverës, sidomos me atentate vetevrasëse.

Zëdhënësi i ISAF-it thotë se kesaj propangande iu kushton pak vëmendje.
"Javët e ardhshme do të shihni, se si armiku do të reagojë ndaj iniciativës strategjike të qeverisë afgane dhe të ISAF-it. Armiqte e dinë, se ata humbasin në luftën konvencionale. Prandaj do të sulmojnë më fort caqe të dobëta, civile. Por e qartë është se ne shkojmë në rajonet e tyre dhe jo e kundërta."

"Operacion Achilles" do të jetë vetëm fillimi për një sërë operacionesh në muajt e ardhshem. Synimi i tyre sipas ISAF-it është krijimi i sigurisë, rindërtimi dhe forcimi i besimit të popullsisë tek qeveria afgane dhe bashkësia ndërkombëtare. Por vëzhguesit ketu në Kabul paralajmërojnë se per shkak të shkatërrimeve dhe numrit të madh të viktimave në vitin e fundit tek popullsia shtohet rezistenca kundër operacioneve masive ushtarake.

 • Data 07.03.2007
 • Autor Christof Heinzle
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArJH
 • Data 07.03.2007
 • Autor Christof Heinzle
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArJH
Reklamë