Obama merr Çmimin Nobel për Paqe | Politika | DW | 09.10.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Obama merr Çmimin Nobel për Paqe

Obama, një klimë të re në skenën ndërkombëtare

Barack Obama

Barack Obama

Çmimi Nobel për paqe këtë vit iu dha Presidentit amerikan Barack Obama. Komiteti për ndarjen e çmimit Nobel në Oslo të Norvegjisë kumtoi se Presidenti Obama shpërblehet për angazhimet e tij të jashtëzakonshme për forcimin e diplomacisë ndërkombëtare dhe për bashkëpunimin mes popujve. Obama ka sjellë një klimë të re në skenën ndërkombëtare, thuhet më tej në shpjegimin e Komitetit. Vitin e kaluar këtë çmim e ka fituar ish - Presidenti i Finlandës Martti Ahtisaari, i cili ka ndërmjetësuar në negociatat për statusin e Kosovës dhe në konflikte të tjera. Çmimi Nobel shoqërohet me rreth një milionë euro.

Autor: Bahri Cani

Redaktoi: Mimoza Cika-Kelmendi

 • Data 09.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/K2rB
 • Data 09.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/K2rB