Obama kritkon shërbimet e fshehta kombëtare / Vizita e Westerwelles në Turqi / Vizita e Tadiçit në Kosovë | Java në Fokus | DW | 09.01.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Java në Fokus

Obama kritkon shërbimet e fshehta kombëtare / Vizita e Westerwelles në Turqi / Vizita e Tadiçit në Kosovë

1. Një prej ngjarjeve më të rëndësishme të javës që po lëmë pas ishte takimi që presidenti amerikan Barack Obama zhvilloi në Stëpinë e Bardhë me përfaqësuesit e shërbimeve të fshehta kombëtare në SHBA. Presidenti Obama ka kritikuar ashpër shërbimet e fshehta kombëtare për arsye të dështimeve në prag të gati-atentatit ndaj një avioni pasagjerësh amerikan. Sistemi dështoi në mënyrë tejet shkatërrimtare, tha Obama pas takimit. Rüdiger Paulert sjell hollësitë.

2. Ministri i jashtëm gjerman Guido Westerwelle (FDP) gjatë vizitës së tij në Ankara të enjten (7.1.) i dha shpresë Turqisë për një anëtarësim të plotë në BE. Në të njëjtën kohë ai kërkoi që Ankaraja të zbatojë të tjera reforma në rrugën drejt BE-së. Informacioni nga Christoph Grabenheinrich.

3. Presidenti i Serbise Boris Tadiq, nga ambientet e Manastirit të Deçanit, me rastin e Krishtlindjeve ortodokse në emrin e tij dhe të popullit të tij ka përcjellur mesazh paqeje për të gjithë popujt, që jetojnë në Kosovë. Sepse sipas tij, "Paqja është me se e domosdoshme për të gjithë popujt, që jetojnë në hapësirat e trazuara dhe komplekse të Ballkanit". Nga ana tjetër, në qendër të Deçanit në shenjë revolte qindra qytetarë protestojnë kundër vizitës së Tadiçit në Manasitirin e Deçanit. Ajete Beqiraj më gjerësisht.

Audio dhe video për temën

 • Data 09.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LPKr
 • Data 09.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LPKr