Njeriu nën hijen e Mubarakut - Roli dhe influenca e Omar Suleimanit | Bota | DW | 11.02.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Bota

Njeriu nën hijen e Mubarakut - Roli dhe influenca e Omar Suleimanit

Mubarak mbetet në pushtet por i kalon kompetencat e postit zëvendëspresidentit Omar Suleiman, ish-shefit të shërbimit informativ të vendit.

Në foto, Omar Suleiman

Në foto, Omar Suleiman

Omar Suleiman, ditëlindja e të cilit jepet herë viti 1934, herë 1935 ose 1936, ka qenë që në fillim të viteve nëntëdhjetë në krye të shërbimit të përgjithshëm informativ (Moukhabarat). Suleiman, i lindur në zonën rurale të Egjiptit verior, ka marrë pjesë si oficer këmbësorie në të dy luftrat kundër Izraelit, në vitin 1967 dhe 1973.

Funksioni më i rëndësishëm i shefit elegant të spiunëve ka qenë ndërmjetësimi jozyrtar në konfliktin e Lindjes së Mesme, midis fraksioneve rivalizuese palestineze si dhe midis Izraelit dhe Palestinës. Kështu për shembull ai ka marrë pjesë në përgatitjet e evakuimit të Rripit të Gazës nga Izraeli si dhe në vendosjen e armëpushimit midis Izraelit dhe palestinezëve, përkatësisht Hamasit.

Suleiman bën pjesë në rrethin më të ngushtë rreth Mubarakut dhe është përmendur gjithnjë si pasardhës i mundshëm i presidentit. Në rastet më të spikatura diplomatike ai është shfaqur shpesh në krah të Mubarakut, megjithëse nuk e ka marrë fjalën asnjëherë. Edhe përndjekja pa kompromis e grupimeve ekstremiste si Gamaat Islamija dhe Xhihadi islamik në vitet nëntëdhjetë kanë qenë punë e Suleimanit, megjithëse thuhet se ai nuk është përzier në praktikat e torturave.

Autor: Hans Spross / Bahri Cani

Redaktoi: Esat Ahmeti

 • Data 11.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/10FhU
 • Data 11.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/10FhU