Njëmbëdhjetë metërshi kurorëzon karrierën - Andreas Brehme mbush 50 vjeç | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 09.11.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Njëmbëdhjetë metërshi kurorëzon karrierën - Andreas Brehme mbush 50 vjeç

Karrierën e tij aktive si futbollist profesionist ai e ka përfunduar para 12 vjetësh, por emri i tij vazhdon të jetë i njohur edhe në radhët e sportdashësve të rinj. Fjala është për Andreas Brehme, që mbush 50 vjeç.

Andreas Brehme në ndeshjen e fundit të Bundesligës me 1. FC Kaiserslautern- 09.05.1998

Andreas Brehme në ndeshjen e fundit të Bundesligës me 1. FC Kaiserslautern- 09.05.1998

Falë futbollistit nga Hamburgu ekipi gjerman arriti të fitojë në vitin 1990 për herë të tretë dhe deri tani të fundit titullin kampion i botës. Ishte minuta e 85-të e ndeshjes finale të Botërorit 1990 në Romë, Gjermani-Argjentinë, kur mbrojtësi Andreas Brehme shndërroi në gol një penallti të dhënë për shkak të pengimit të sulmuesit Rudi Vëller në zonën e rreptësisë.

Andreas Brehme duke luajtur për Interin e Milanos

Andreas Brehme duke luajtur për Interin e Milanos

Pjesë nga transmetimi i ndeshjes në radio: "Prej kësaj goditjeje varet titulli i kampionit për Gjermaninë. Brehme kundër vrasësit të penalltive Goycochea. Gooool për Gjermaninë, 1:0, gol nga Andreas Brehme. Me të djathtën në cepin e majtë.“

Me këtë gol Andreas Brehme asokohe 29 vjeç hyrë në historinë e futbollit gjerman. Në moshën 19-vjeçare Brehme, me profesion automekanik, u largua nga skuadra e vendlindjes së tij Barmbek-Uhlenhorst në Hamburg dhe filloi të luante në kategorinë e II në Saarbrücken. Më pas filloi të luante në Bundesligë: Pesë vjet me FC Kaiserslautern, dy vjet me Bayern e Mynhut dhe në moshën 27 vjeçare kalon te Inter Mailand.

Andreas Brehme, mbush 50 vjeç

Andreas Brehme, mbush 50 vjeç


Në vitin 1993 Brehme rikthehet në Bundesligë kuluan deri në fund të karierës së vet si futbollist, në moshën 37 vjeç, me Kaiserslauternin. Babai i dy djemve ka luajtur në 86 ndeshje me kombëtaren gjermane.

Më pas ai ka punuar si trainer ose bashkëtrainer i disa ekipeve. Tani ai është në pritje të ndonjë detyre të re dhe sikurse thotë vetë: "Në rast se kthehem sërish në këtë fushë, do të desha të shkoja me shumë dëshirë jashtë vendit".

 • Data 09.11.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Q2OA
 • Data 09.11.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Q2OA