Një ish gjeneral i NATO-s për paqen mes Izraelit dhe palestinezëve | Gjermania - Tregu i punës | DW | 29.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Një ish gjeneral i NATO-s për paqen mes Izraelit dhe palestinezëve

SHBA-të kanë emëruar ish komandantin suprem të forcave të NATO-s për Europën Xhejms Xhons, (James Jones) të dërguarin e posaçëm për procesin e paqes në Lindjen e Mesme. Ish gjenerali do të bashkëpunojë me izraelitët dhe palestinezët për të përmirësuar sigurinë, tha ministrja e jashtme amerikane, Kondoliza Rajs (Condolezza Rice). Presidenti Xhorxh Bush (George Bush) u takua edhe një herë në Uashington me presidentin palestinez Mahmud Abaz dhe kryeministrin izraelit, Ehud Olmert. Më pas ai deklaroi se SHBA-të do të ndihmojnë për krijimin e një shteti palestinez që të mund të jetojë me Izraelin në paqe. Gjatë konferencës njëditore për Lindjen e Mesme, që u zhvillua në Anapolis, izraelitët dhe palestinezët ranë dakort që deri në fund të vitit 2008 të arrihet një fqinjësi shtetërore paqësore. Bisedimet do të fillojnë mbas dy javësh.

 • Data 29.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CUUS
 • Data 29.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CUUS