Ndërroi jetë presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova | FOKUS | DW | 21.01.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

FOKUS

Ndërroi jetë presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova

default

Sot nderroi jetë në moshën 62 vjeçare presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova. Presidenti vdiq pak para mesditës në gjirin e familjes në rezidencën e tij në Prishtinë. Rugova vuante nga kanceri i mushkërive, që u diagnostikua shtatorin e kaluar, dhe për të cilin në fund të gushtit u kurua në bazën ushtarake të Landstuhlit në Gjermani. Rugova zhvilloi në fund të viteve 90 rezistencën paqësore kundër politikës së Milloshevicit. Ai simbolizonte luftën e shqiptarëve të Kosovës për pavarësi.

 • Data 21.01.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqgR
 • Data 21.01.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqgR