Ndërrime në koalicionin qeveritar në Tiranë | Ballkani | DW | 13.03.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Ndërrime në koalicionin qeveritar në Tiranë

Kryemistri Sali Berisha ka shpallur të hënën në mbrëmje rikompozimin e qeverisë, diktuar pas rezultatit, të diktuar pas rezultatit te zgjedhjeve lokale te 18 shkurtit zgjedhjeve lokale te 18 shkurtit

Kryeministria

Kryeministria

Ndryshimet e reja në kabinetin Berisha prekin tre ministri e postin e zëvendëskryeministrit: Ne postin e ministrit të brendshem u caktua deputeti i PD-së, Bujar Nishani. Dy deputete te tjere te mazhorances Ylli Pango dhe Majlinda Bregu jane caktuar perkatesisht krye te ministrise se kultures dhe integrimit.

Nderkohe qe numri 2 i qeverise Ilir Rusmali do te drejtoje ministrine e drejtesise, duke ia lene vendin e zevendskryeministrit Gazmend Oketës.

Ky eshte rikompozimi i pare i qeverise qe pas zgjedhjeve parlamentare te 3
korrikut te vitit 2005 kur PD dhe aleatet e saj te djathte moren pushtetin
pas 8 vjeteve ne opozite.

Kryeministri Berisha tha se mazhoranca aktualisht ka 80 vota nga 140
deputetet e parlamentit, duke pranuar se te djathtet vetem me votat e tyre
nuk mund te miratojne ligje te rendesishme qe kerkojne 3/5 e deputeteve,
sic eshte p.sh., zgjedhja e presidentit te republikes, proce\s qe pritet te
zhvillohet ne muajin qershor te ketij viti.
 • Data 13.03.2007
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArXj
 • Data 13.03.2007
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArXj
Reklamë